10 lat Szlaku SKPS

informacje, wrażenia, relacje etc. {Każdy nowy temat proszę zaczynać od daty w formacie yyyy.mm.dd}

10 lat Szlaku SKPS

Postautor: Wielka Sowa » 14 kwie 2015, 17:41

Jesienią 2005 r. powstała Ścieżka Dydaktyczna po Przedgórzu Sudeckim /powszechnie znana jako szlak SKPS/. Mija 10 lat od chwili jej powstania - a może by tak zorganizować okolicznościowe przejście tego szlaku??? Warto sprawdzić co się na nim dzieje a najmłodszych członków i sympatyków SKPS zapoznać z "rodzinnym" szlakiem. Co Szanowne Koleżeństwo na to???
Wielka Sowa
 
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2014, 22:22

Re: 10 lat Szlaku SKPS

Postautor: sucharek » 14 kwie 2015, 17:58

Pisałem o tym w.......ale nie było odzewu
Re: Ząbkowicki kurier znakarski

Postautor: sucharek » 17 lis 2014, 15:08
"Ścieżka Dydaktyczna po Przedgórzu Sudeckim powstał jesienią 2005 r. Sprowadza z Gór Sowich na obszar największej jednostki Przedgórza Sudeckiego - Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich i wiedzie przez urozmaicony krajobrazowo teren, przecinając kolejno pasma Wzgórz Bielawskich, Gumińskich, Szklarskich i Dobrzenickich. Później biegnie skrajem Wysoczyzny Ziębickiej i kończy się w Obniżeniu Ząbkowickim. Liczący 45,8 km szlak znakowany jest kolorem czarnym......."

Może, tak warto odnowić do końca szlak SKPS i zrobić przejście w ramach szkolenia dla członków i nie tylko.....w tym roku mija 10 lat od powstania szlaku to by była ciekawa propozycja na jesień 2015. Jest jeszcze czas i można to zorganizować, a jak wygląda szlak między Szklarami a hutą.............powiem koszmar. Tablice informacyjne jeszcze są w dobrym stanie tzn. 11 i 13 przy tych byłem. Propozycję wrzucam na forum do przemyślenia....................
sucharek
 
Posty: 77
Rejestracja: 22 gru 2013, 03:44

Re: 10 lat Szlaku SKPS

Postautor: Dziamdziak » 14 kwie 2015, 18:38

Oczywiście - tak!
Chociaż myślę, że może lepiej by było zrobić najpierw akcję odnawiania (i bez przechodzenia wiadomo, że już w wielu miejscach szlaku po prostu nie ma), a na końcu - "uroczyste przejście". Zresztą tak też było, gdy znakowaliśmy szlak 10 lat temu - przejście miało miejsce późną jesienią, z noclegiem w szkole w Sulisławicach.
Jeżeli chodzi o moje możliwości znakowania - to wchodzi w rachubę raczej dopiero okres po sezonie wycieczek szkolnych, czyli końcówka czerwca (choć może mógłbym jakiś dzień czy dwa wykroić wcześniej), ale oczywiście chętni mogliby robić coś od razu.
Jeżeli byłaby taka potrzeba, można by przeprowadzić takie krótkie szkolenie dotyczące znakowania (nie oficjalny kurs znakarski, tylko - nazwijmy to - "instruktaż"). Myślę, że po czymś takim chętni spokojnie mogliby to robić samodzielnie.
Przypomnę, że dwa lata temu robiliśmy odnawianie na mniej więcej 1/3 długości szlaku (od Kamieńca za Stolec), ale potem dość pechowo na zrobionym odcinku miały miejsce różne destrukcyjne działania (wymiana słupów elektrycznych w Bobolicach, budowa dużej drogi leśnej w Lesie Górnym koło Stolca, plus zwykłe szkody od maszyn rolniczych), więc i ten fragment wymagałby odnowienia.
Dziamdziak
Moderator
 
Posty: 225
Rejestracja: 17 mar 2012, 19:11

Re: 10 lat Szlaku SKPS

Postautor: Krzyś » 14 kwie 2015, 20:55

Jeżeli byłaby taka potrzeba, można by przeprowadzić takie krótkie szkolenie dotyczące znakowania (nie oficjalny kurs znakarski, tylko - nazwijmy to - "instruktaż"). Myślę, że po czymś takim chętni spokojnie mogliby to robić samodzielnie.


Szkolenie jest szkoleniem, nie wiem czym by miął się różnić kurs oficjalny od "nie oficjalnego"
Awatar użytkownika
Krzyś
 
Posty: 78
Rejestracja: 22 gru 2013, 13:01

Re: 10 lat Szlaku SKPS

Postautor: Dziamdziak » 14 kwie 2015, 21:26

Tym, że na oficjalny wyraża (albo nie wyraża) zgodę Komisja Turystyki Górskiej (albo Pieszej - zależnie od tego, czy ma to być znakarz górski, bądź nizinny. Taki kurs trwa ileś tam czasu (więcej, niż jedno spotkanie) i obejmuje np. historię znakowania szlaków, a także szlaki konne, rowerowe itp.
A nieoficjalny - to tylko ogólny zarys budowy pędzla, zasady analizy składu chemicznego farb olejnych i akrylowych, podstawy szabloniarstwa, technika ośnikowania w terenie podmokłym, propedeutyka ekologii lasu liściastego, bieżące zagadnienia polityczno-społecznie ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan szlaków, a potem to już tylko obrona pracy dyplomowej, test oraz egzamin praktyczny - i od razu można znakować!
Dziamdziak
Moderator
 
Posty: 225
Rejestracja: 17 mar 2012, 19:11

Re: 10 lat Szlaku SKPS

Postautor: sucharek » 15 kwie 2015, 10:07

Nocleg w Sulisławicach jest do załatwienia......mieszkam około 1 godz. pieszo od tej miejscowości, samochodem 15 min. Sołtysową znam i mogę pogadać o noclegu w byłej szkole...... :)
sucharek
 
Posty: 77
Rejestracja: 22 gru 2013, 03:44

Re: 10 lat Szlaku SKPS

Postautor: sucharek » 24 kwie 2015, 09:55

Myślę, że to dość ważna informacja oddział Ząbkowice Śl. otrzymał dotację na odnowienie szlaku na przedgórzu sudeckim czyli szlaku SKPS........szlak ma być odnowiony do 15 września według wytycznych, dofinansowanie zostało przyznane przez ministerstwo sportu. Więc robota na szlaku będzie wykonana........skontaktujcie się z prezesem oddziału po więcej szczegółów i może komuś wpadnie parę groszy za znakowanie. Zebranie oddziału było wczoraj więc sprawa świeża.......Pozostaje tylko wyznaczenie daty i przejście szlaku.......MAMY 10-Lecie. Nocleg też jest do załatwienia......pisałem wyżej. pozdrawiam
sucharek
 
Posty: 77
Rejestracja: 22 gru 2013, 03:44


Wróć do Wyjazdy, rajdy, wyprawy... [ODBYŁO SIĘ]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości