Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:28

Dziamdziak
Wysłany: Pią Mar 14, 2008 10:49 am
Temat postu: Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach


Zastanawiałem się, czy opisać kapliczkę w Suchým Dole koło Policy nad Metują w dziale ciekawostek (bo historia jest dość niezwykła), czy w dziale „osobistości” (bo wiąże się z losami jednej kobiety), czy wreszcie w dziale „kryminalnym” (bo kończy się nie do końca wyjaśnioną zbrodnią). Po namyśle – postanowiłem stworzyć osobny dział, bo takich miejsc pielgrzymkowych o lokalnym znaczeniu, i funkcjonujących, i zapomnianych, są w Sudetach dziesiątki (setki?). Każde ma jakąś historię, tradycję... Warto spróbować to zebrać.


Kapliczka nad wsią Suchý Důl

Kapliczka nad Suchým Dolem wiąże się z ciekawą historią „suchodolskich objawień” – serii mistycznych wizji kilkunastoletniej mieszkanki wsi.
W tutejszym lesie sołeckim 10 VIII 1892 r. 14-letnia wówczas Kristina Ringlová, ujrzała wysoką kobietę w czarnej długiej szacie, która ją trzykrotnie pozdrowiła w imię Boże. Przestraszona dziewczyna uciekła do domu. Po 14 dniach objawienie się powtórzyło, a po trzecim (30 VIII) wieść o nich szeroko się rozeszła. Po roku od pierwszego objawienia w tym samym miejscu zgromadziło się wielu ludzi oczekujących kolejnego cudu. W obawie przed naruszeniem porządku z właściwą sobie delikatnością wkroczyła żandarmeria – zatrzymała Kristinę, a tłum rozpędziła. Ludzie odpowiedzieli kamieniami, kilku zaaresztowano (trudno o działanie bardziej sprzyjające rozszerzaniu się kultu, niż wykreowanie jego męczenników...). Do sprawy włączyła się kuria biskupia w Hradcu Kralové, uznając wiarę w objawienia za błąd. Pomimo tego ludzie „oddolnie” ustawili tu kamienną figurę Matki Boskiej (18 V 1893 r., dzieło rzeźbiarza Kricnara z Petrovic), zorganizowali zbiórkę pieniędzy i wznieśli kapliczki drogi krzyżowej (1893 r.), a w końcu kaplicę. Drewnianą, neogotycką budowlę, z nieproporcjonalnie dużym wejściem zbudował cieśla Lambert Mrnka z Policy w 1897 r.; później dobudowano wieżyczkę z dzwonem, również nieproporcjonalną w stosunku do budowli. Kapliczka sprawia przez to wrażenie bardzo ludowej, w naiwny sposób powielającej wzorce oficjalnej architektury. Ma jednak niezaprzeczalny urok... Na miejsce „cudów” przychodziło, mimo zakazów, nawet 1200 osób. Znów interweniowała żandarmeria i 2 I 1895 r. doszło do krwawego starcia na rynku w Policy, skąd pielgrzymi ruszali w drogę do Suchego Dolu. Kristinę Ringlovą ponownie zaaresztowano i odwieziono najpierw do Broumova, później do Hradca Králové. Wkrótce jednak ją zwolniono i 8 I tegoż roku miała następne, ostatnie już widzenie. W sumie, jak wynika z jej zapisków, wizje takie zdarzyły się jej 23 razy, niektóre w obecności wielu ludzi (np. 10. i 11. w styczniu 1893 r. obserwowało podobno 10 000 pątników).
Główna bohaterka tych wydarzeń nie miała lekkiego życia – była kilka razy aresztowana, zaś w 1902 r. oskarżono ją o morderstwo. Rok wcześniej pojechała z przygodną znajomą do Wiednia (miała to być pielgrzymka do Mariazell), wróciła jednak sama, twierdząc, że się zgubiły. Po pewnym czasie znaleziono jej towarzyszkę zastrzeloną z kieszonkowego rewolweru. Kristina została w poszlakowym procesie skazana na karę śmierci, którą jednak złagodzono na 15 lat więzienia. Ułaskawiono ją nieco wcześniej. Później chorowała na gruźlicę, dożyła jednak wieku 79 lat. Zmarła w domu starców w Hořicach w 27 X 1957 r.
Byli jednak i tacy, którzy na objawieniach sporo zyskali – podczas wizyt tłumów pielgrzymów kwitł lokalny handel, pełne były gospody. Policki producent wódki Vilém Pelly wzbogacił się wówczas na tyle, że w 1896 r. zakupił w Policy działkę i rozpoczął budowę przędzalni bawełny.
Suchodolska kapliczka jest utrzymywana w dobrym stanie i na bieżąco remontowana. Dopiero 8 IX 1990 r. została poświęcona przez polickiego proboszcza, a więc oficjalnie uznana przez Kościół, i przekazana w użytkowanie Bractwu Różańcowemu. Wcześniej kult tu był nieoficjalny (a swego rodzaju konkurencję dla niego stanowiły uroczystości przy pobliskiej kaplicy lurdzkiej z 1883 r.). Z podobną sytuacją mieliśmy niedawno do czynienia na działkach w Oławie...

Obrazek Obrazek

(Czwarte zdjęcie przedstawia zawieszony w kapliczce list, poświadczający doznanie tu cudownego uzdrowienia.)

Kapliczka stoi na płn.-zach. od wsi, na płd. stoku wzgórza 595 m, w miejscu zwanym „U zjevení” (biegnie tędy żółty szlak Police nad Metují – Hlavňov). Obok znajduje się droga krzyżowa (z 1893 r.), a poniżej zagospodarowany teren przeznaczony na odbywanie uroczystości religijnych, z bramą, figurą Marii na miejscu pierwszych 11. objawień, źródełkiem, bramą i kolejną figurą Matki Boskiej w niszy muru (dzieło rzeźbiarza Hoška), alejkami i kapliczkami.



Ciekawe, że w okolicy Suchego Dolu pojawiała się także postać z drugiej strony barykady – diabeł. Pół kilkometra na wsch. od kapliczki, na skraju lasu stoi tego pamiątka.
Čertova skála (Diabelska Skała) to samotny ostaniec w formie wieży skalnej o wys. ok. 6 m, zbudowany z piaskowców arkozowych. Ma bogato urzeźbioną powierzchnię.
Miało tu być kiedyś miejsce husyckich nabożeństw – ponoć na skałce stał żelazny kielich, a u jej stóp kamienny ołtarz.
Według innego podania, skałą tą moce piekielne miały zniszczyć karczmę sołecką w Suchým Dolu, ponieważ kwitła tam rozpusta – muzyka grała po świt, stale grywano w karty, nieraz kilka dni bez przerwy. Diabeł wysłany z tym zadaniem miał jednak sporo zleceń i musiał się bardzo śpieszyć. Z tego pośpiechu zgubił nawet kopyto (głaz ok. 50 m od skałki). Nie zdążył – zapial kogut, diabeł stracił moc i upuścił głaz...
Mówi się też o zakopanych w pobliżu skałki skarbach.
Tradycyjnie od wielu lat przy skałce odbywają się różne imprezy, przede wszystkim „Palenie czarownic” 30 IV.


Więcej:
Suchý Důl. Stručnĕ z historie a současnosti obce (opr. Jaroslav Thér), Suchý Důl 1996;
Josef Macek, Suchodolská kaplička, 1992 [tej książeczki nie znam];

http://vinnetou.site.cas.cz/rousek/povesti.html.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:29

Dziamdziak
Wysłany: Sob Mar 15, 2008 11:16 pm

Kaplica pielgrzymkowa Najświętszej Marii Panny – Dříš
(Poutní kaple Panny Marie na Dříši)


Dříš to osada o rozproszonej zabudowie na wsch. stoku Špičáka i na prawym zboczu doliny Deštnej. Stanowi część Deštnégo v Orlických horach. Niemiecka nazwa osady brzmiała Wiederdriess.

Dříš był kiedyś znanym w okolicy miejscem pielgrzymkowym. Drewniana kapliczka NMP, z wieżyczką na sygnaturkę, powstała w 1809 r., później była powiększona. Pod koniec XX w. przeszła całkowitą rekonstrukcję i została poświęcona w czerwcu 1996 r. Po tej rekonstrukcji "drewnianość" budowli jest już niestety tylko pozorem, o czym niżej. W sąsiedztwie, w lesie, znajdują się pozostałości drogi krzyżowej.

O historii kaplicy mówi głównie ludowa tradycja. Ponoć ktoś zawiesił na świerku, rosnącym obok wydajnego źródła, obrazek Matki Boskiej Bolesnej. Obrazek wisiał wiele lat, miejscowi ludzie przychodzili tu często modlić się i prosić o wstawiennictwo.


W pewnej rodzinie tkaczy z Deštnego urodził się ślepy chłopiec. Rodzice wzorowo opiekowali się nim. Pewnej nocy ojciec miał sen, w którym mu powiedziano, aby wraz z chłopcem odwiedził miejsce, gdzie na drzewie wisiał obrazek maryjny.
Z wielką nadzieją wybrał się zatem z nim na wskazane miejsce. Kiedy zbliżyli się do wysokiego świerka na skraju lasu, chłopiec wyrwał się z ręki ojca, pobiegł i zawołał: „Tato, tato, tam coś błyszczy!” Biegł do obrazka Panny Marii, który rzeczywiście świecił w słońcu. W tym momencie chłopiec już rozróżniał drzewa, słońce i w dali ludzi na drodze. Radość obu była niezmierna. Po tym wydarzeniu sława miejsca wzrosła i zaczęły się tu odbywać regularne pielgrzymki.
W końcu wiatr wywrócił drzewo, a obrazek powieszono na sąsiednim. Równocześnie jednak mieszkańcy Deštnego rozpoczęli uwieńczone sukcesem starania o zgodę na budowę kapliczki. Budowa mogła dojść do skutku dzięki ofiarności parafian, zwłaszcza Andreasa Liebicha i Antonína Baumgärtnera. W 1866 r. poświęcono ołtarz w kaplicy (ponieważ pierwsza msza odbyła się w dzień św. Anny, zaczęto także używać takiego wezwania). W 1870 r. powstała obok Droga Krzyżowa. Stopniowo, dzięki darom, powiększało się wyposażenie kaplicy (zdarzały się także włamania). Po II wojnie światowej początkowo kaplicę utrzymywano w dobrym stanie, ale po 1990 r. była tak zniszczona, że groziło jej zawalenie. Gdy rozpoczęto remont, okazało się, że drewniana konstrukcja jest całkowicie przegniła. Zdecydowano więc o budowie nowej, murowanej kapliczki. Oszalowano ją jednak deskami, co nadaje jej wygląd zbliżony do pierwotnego.
Obok kaplicy znajduje się źródełko (uważane za lecznicze).

Zdjęcia kapliczki z zewnątrz: zobacz "zagadki" - strona 28 (http://rubezahl.mojeforum.net/28-temat- ... ?start=405)

Obrazek
_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl/
http://www.rebusy-sudety.cba.pl/
Ostatnio zmieniony 10 sty 2014, 10:34 przez Ivo, łącznie zmieniany 1 raz
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:30

mariusz marek
Wysłany: Sro Sie 11, 2010 11:10 pm
Temat postu: Zapomnniana Dróżka Pielgrzymkowa



DRÓŻKA PIELGRZYMKOWA W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM

Chciałbym zaprezentować mało znane, lecz ważne miejsce. Miejsce związane z klasztorem krzeszowskim oraz mistycyzmem religijnym
jaki miał tam miejsce w okresie późnego baroku.

Mala Dróżka Pielgrzymkowa Św.Anny w Chełmsku Śląskim nawiązuje do kultu Pięciu Radosci Świetej Anny, który przybył na owe tereny prawdopodobnie wraz z osadnikami z Bawarii.
Legenda mówi też o objawieniach Świętej Anny przy źródełku, przy którym zbudowano drewnianą kaplicę ku jej czci. Niestety nie zachowało sie więcej informacji na temat objawienia, nie wiadomo też w jakim okresie objawienia miały miejsce.
Kaplica Św. Anny oraz barokowe figury "Pięciu Radosci" są często mylone z podobnym kompleksem, jaki powstał przy klasztorze krzeszowskim, na Górze Św. Anny.

W skład 3 kilometrowej Dróżki Pielgrzymkowej w Chelmsku Śl., wchodzą
Kaplica Św. Anny, pięć pomników kamiennych, źródełko objawienia Świętej oraz "Cudowne Źródełko", które jest lokalnie uznawane za miejsce uzdrowień.

Więcej na temat tego niezwykłego miejsca na stronie prezentacyjnej
Catholic Monument Refurbishment Foundation, fundacji która próbuje odbudować barokowe pomniki Św.Anny.

Adress strony; www.monsbellus.pl

Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:31

Mrozen
Wysłany: Czw Wrz 30, 2010 11:45 pm

"Ścieżka dydaktyczna wokół Wapniarki" przybliża historię Antonówki koło Gorzanowa. Miejsce kultu jest nadal jak najbardziej "aktywne".

http://www.skps.wroclaw.pl/index.php?fu ... ll&no=3000

Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl/
http://kunstkamerasudecka.blogspot.com/
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:32

Mrozen
Wysłany: Wto Sty 31, 2012 1:30 pm

Kunštátská kaple (Navštívení Panny Marie / Nawiedzenia PM) - na wysokości 1035 m n.p.m. na grzbiecie Gór Orlickich. Jej początki sięgają zapewne XVII wieku (służyła prawdopodobnie robotnikom leśnym / drwalom sprowadzonym z Tyrolu). Stoi w trudno dostępnym terenie (zwłaszcza w lecie - obszar podmokły, torfowisko). Przebudowana w XIX wieku, wyremontowana na pocz. XXI w. Prawdopodobnie służyła także jako schron - miejsce odpoczynku dla wędrowców ze Zdobnicy do Kunštátu. W pobliżu znajdują się czechosłowackie umocnienia graniczne. Zdjęcia wykonano podczas Obozu narciarskiego SKPS 2012.

Obrazek
_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl/
http://kunstkamerasudecka.blogspot.com/
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Miejsca pielgrzymkowe i górskie kaplice w Sudetach

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:34

Mrozen
Wysłany: Pią Cze 22, 2012 10:15 am

Miejsce pielgrzymek ekologicznych organizowanych wspólnie przez władze samorządowe, ekologów i franciszkanów - Górzec na Pogórzu Kaczawskim.

http://www.mecinka.pl/gmina/content/view/1104/48/

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl/
http://kunstkamerasudecka.blogspot.com/
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49


Wróć do Sudety ogólnie i przekrojowo

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości