Domek myśliwski M.Orańskiej w G. Bialskich

Re: Domek myśliwski M.Orańskiej w G. Bialskich

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 12:14

zxc
Wysłany: Wto Sie 04, 2009 7:52 pm

Skoro jest zamknięta , to znaczy że jest czyjąś własnością , nie mam zamiaru w to ingerować , myślałem że może jest ogólnodostępna.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Domek myśliwski M.Orańskiej w G. Bialskich

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 12:14

Admont
Wysłany: Wto Sie 04, 2009 9:45 pm

Tak jest czyjąś własnością. Zawsze można się uprzeć i schodzić Czernice wzdłuż i wszerz aż się znajdzie. Trafić łatwo nie jest, w zasadzie nie ma za czym tam iść bo do środka i tak się nie da dostać chyba, że akurat przebywa w niej właściciel i ugości ;)
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Domek myśliwski M.Orańskiej w G. Bialskich

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 12:16

Gryf
Wysłany: Nie Cze 26, 2011 12:25 am

Dostałem cynk od dobrze poinformowanych, że na zboczach Rudawca do Duktu nad spławami stoi ruina chatki a w niej chyba żeliwny szkielet wyra, z którego wyrasta drzewko. W okolicach Rudych krzyży lub Tokowiska również w okolicach Rudawca znajdują się ruiny chatki.

Dodane po 14 minutach:

zxc napisał:
Witam,
potrzebuję informacji na temat domku myśliwskiego Marianny Orańskiej, który stał
niegdyś w puszczy jaworowej (Rez.puszcza Śnieżnej Białki g.Bialskie), zaraz nad
"Rajskim Źródłem" , przy zielonym szlaku Bielice - Przełęcz Sucha
.
Chatka stała dużo wyżej nad szlakiem.
zxc napisał:
Interesuje mnie wszytko, każda informacja jest dla mnie ważna , układ chatki,
zwyczaje , "lata świetności" , ciekawostki , ZDJĘCIA . Będę wdzięczny za
cokolwiek.

Mam karteczkę z tej chatki, która wisiała nad małym skórzanym portfelem na której jest napisane: Masz? Wrzuc. Nie masz? Weź.
zxc napisał:
Dziś po chatce została tylko kupa kamieni zarośniętych drzewami,

To nie to miejsce. O ile się nie myle masz na myśli, bliżej nie określone ruiny prawdopodobie jakiegoś budynku gospodarczego. Ruiny chatki a właściwie jej fundamenty - Wypłaszczenie znajdują się trochę powyżej nad źródłem i szlakiem. Obok ruin znajduje się dawne wysypisko śmieci, które oferuje cały wachlarz bogactw od butelek po winkach, piwkach-małpkach, po mleku i śmietanie, i bateriach "Unitra" etc.
zxc napisał:
różne źródła
podają inne lata spalenia chatki przez WOP-istów . Może zna ktoś prawdę?
Będę wdzięczny za każdą informacje.
Zdjęcia będą tylko i wyłącznie dla mojego użytku.
Pozdrawiam

Nota bene.

Na przeł. Suchej też była chatka, jeszcze jak rósł tam stary las.

Dodane po 51 minutach:
Mrozen napisał:
Na terenie rezerwatu znajduje się niezamieszkany domek myśliwski, w którym można znaleźć prymitywne schronienie przed burzą i ewentualnie zanocować. Drugi podobny domek znajduje się poniżej rezerwatu przy szlaku niebieskim. W jego sąsiedztwie duża przyrodniczą atrakcję stanowi potężny jawor o wypróchniałym wnętrzu, liczący około 300 lat.”


1. Pierwsza chatka to domek myśliwski Marianny Orańskiej.
2. O drugim domku wspominał również dr. Orłowicz w jakimś tam przewodniku. Jawor "Jaworek" nazywany tak przez leśnych, jeszcze stoi i jak głosi fama jest to najstarsze drzewo w Sudetach wschodnich (po polskiej stronie?), nie udało mi się precyzyjnie zlokalizowac miejsca ustawienia chatki.

Mrozen napisał:
Niemiecka mapa rejonu Puszczy (Saal-Wiesen Paradies) z 1936 roku pokazuje tylko jedną „Baude” – poza obecnym rezerwatem na zboczu Rudawca przy drodze.


j.w pkt. 2.

W Bialskich "Na stawach" była chatka "Baba Jaga" Spałem w niej wielokrotnie. W końcu spłonęła.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Domek myśliwski M.Orańskiej w G. Bialskich

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 12:24

Admont
Wysłany: Nie Cze 26, 2011 11:27 am

Mam taki sprytny plan aby pozbierać te wszystkie chatki tzn. dokumentacja fotograficzna i być może jakieś opisy. Pod Śnieżnikiem było takie :coś" chyba tą chatkę masz na myśli (w zasadzie buda pasterska) odesłałbym do mojej galerii starych pocztówek na www.stronie.pl ale na szybkiego zobaczyłem, że akurat tej pocztówki nie dałem do wrzucenia. W każdym razie mam taką w oryginale. Będę miał trochę czasu to zeskanuję i się pokażę.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Domek myśliwski M.Orańskiej w G. Bialskich

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 12:24

Gryf
Wysłany: Nie Gru 04, 2011 7:18 pm

Na zboczach Małego Śnieżnika na Dzikim Stoku znajdują się ruiny domku myśliwskiego, schronu turystycznego? Czy ktoś zna historię tego lokalu?
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Poprzednia

Wróć do Sudety ogólnie i przekrojowo

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości