Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Mrozen » 20 paź 2014, 15:22

Jako urodzony demokrata wsłuchałem się w głos ludu ...

viewtopic.php?f=17&t=232

i stwierdziłem, że szkoda czasu na debaty i inne pierdoły, bo znam Was wystarczająco dobrze i wiem czego pragniecie.
Niniejszym otwieramy się na przewodników innych ras, orientacji, kolorów skóry, preferencji i zwyczajów.

Ale bez przesady!

Śmiałym ruchem myszy na starej (bo mowa o zabytkach) mapie zakreśliłem interesujący nas "krąg kulturowy" (gdzieś tak od Miśni, Drezna, Lubina, Milicza po Opole, Ołomuniec, Pragę ... mniej więcej).

W tym temacie proszę zadawać pytania o: zabytki architektury, malarstwa, rzeźby, literatury, prawa, techniki, militarne itp.

Proszę nie pytać o: widoki, panoramy, skały, kwiatki, grzyby, rzeki, jeziora itp. One zostaną w osobnym dziale "Zagadki górskie z Sudetów i okolic".

Podpowiedzi (w razie braku poprawnego rozwiązania) należy udzielać co 48 godzin do skutku.

Na początek: gdzie stoi ten Nepomucen?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1994
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Astronom » 20 paź 2014, 18:57

Gałów, gmina Miękinia.
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 174
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Mrozen » 21 paź 2014, 09:55

Astronom zadaje.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1994
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Astronom » 21 paź 2014, 12:07

Gdzie znajduje się poniższy pałac?
Obrazek
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 174
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Astronom » 23 paź 2014, 13:12

Podpowiedź: poprzednie zdjęcie przedstawiało widok na pałac od strony północno-wschodniej, zaś poniższe - ten sam pałac od strony północno-zachodniej. Sam pałac znajduje się 2,3 km w bok od szosy krajowej nr 5.
Obrazek
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 174
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Astronom » 25 paź 2014, 13:47

Podpowiedź 2: pałac obecny wygląd zawdzięcza rozbudowie w latach 1794-96. Ostatni jego właściciel, hrabia i baron, został 17 maja 1945 zamordowany przez żołnierzy rosyjskich, którzy następnie ograbili i zdewastowali pałac.
Pałac od sierpnia 2013 ma nowego właściciela - osobę prywatną.
Zaś wieś z powyższym pałacem po raz pierwszy w dokumentach została wymieniona w 1294 r. (lub 1271 - niepewne). Obecnie liczy 173 mieszkańców i położona jest u stóp najwyższej w gminie góry.
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 174
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Waldek Brygier » 25 paź 2014, 22:07

Pyszczyn, nieprawdaż? ;-)
Waldek Brygier
 
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2014, 22:07

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Astronom » 26 paź 2014, 09:25

Zgadza się.
Wieś położona jest u stóp Pyszczyńskiej Góry (275 m, Imbramowickie Wzgórza), w gminie Żarów.
Pałac w latach 1744-1945 należał do hrabiów von Matuschka, baronów Toppolczan und Spättgen.
Niestety nie można go zwiedzać.
Dużo szczegółowych informacji o pałacu można znaleźć na stronie Żarowskiej Izby Historycznej http://www.izba.centrum.zarow.pl/ w zakładkach: "Pyszczyn - Historia", "Kalendarium", "Zabytki w gminie" - "Pyszczyn".

Zadajesz następną zagadkę.
Awatar użytkownika
Astronom
 
Posty: 174
Rejestracja: 06 lut 2014, 22:25

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Krzyś » 27 paź 2014, 13:06

Mrozen pisze:Jako urodzony demokrata wsłuchałem się w głos ludu ...
...
stwierdziłem, że szkoda czasu na debaty i inne pierdoły, bo znam Was wystarczająco dobrze i wiem czego pragniecie.
Niniejszym otwieramy się na przewodników innych ras, orientacji, kolorów skóry, preferencji i zwyczajów.

Ale bez przesady!

Śmiałym ruchem myszy na starej (bo mowa o zabytkach) mapie zakreśliłem interesujący nas "krąg kulturowy" (gdzieś tak od Miśni, Drezna, Lubina, Milicza po Opole, Ołomuniec, Pragę ... mniej więcej).
W tym temacie proszę zadawać pytania o: zabytki architektury, malarstwa, rzeźby, literatury, prawa, techniki, militarne itp.
Proszę nie pytać o: widoki, panoramy, skały, kwiatki, grzyby, rzeki, jeziora itp. One zostaną w osobnym dziale "Zagadki górskie z Sudetów i okolic".


Z tego co wiem to to "czego pragniemy" jest trochę szersze (a i nie tylko teraz to szersze zainteresowanie SKPSu występuje) tak samo zagadki widokowe z obszarów dalszych niż zakreślone na mapie były (i spokojnie dało się na nie odpowiedzieć niektóre nawet kilkukrotnie pokazywały np tą samą górę Tokaj). Tak mi se coś wydaję za zamiast wprowadzać ograniczenia powinno być kilka tematów zagadkowych z podziałem na sudeckie i nie sudeckie.
Pytani ejeszcze czy skoro taki jest "nasz" obszar zainteresowań to Wieczorynki tez będa tylko z tego obszaru ?
Awatar użytkownika
Krzyś
 
Posty: 78
Rejestracja: 22 gru 2013, 13:01

Re: Jaki to zabytek z Czech, Moraw, Łużyc, Śląska?

Postautor: Mrozen » 27 paź 2014, 13:25

Oczywiście! - zapraszam do zakładania kolejnych zagadkowych, górskich tematów. Tylko nie w dziale "Sudety" (i jak rozumiem okolice) - mamy "Hyde Park".

Przy okazji witam - po kilku miesiącach przerwy - Prezesa AKT Wrocław.

Waldka kolej na zagadkę.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1994
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Następna

Wróć do zgadywanki :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości