Geopark Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie

jak sama nazwa wskazuje... roślinki, skałki i różne żyjątka

Geopark Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie

Postautor: Mrozen » 08 kwie 2014, 14:36

O Geoparku WNS pisałem tutaj:
http://www.skps.wroclaw.pl/index.php?fu ... ll&no=5164

Kryształowa Góra niedaleko Jegłowej, Krzywiny i Przeworna ...

"W średniowieczu łupki kwarcytowe były cenionym surowcem dekoracyjny wykorzystywanym w budownictwie oraz jako materiał szlifierski stosowany w pracowniach jubilerskich. W tym okresie rozpoczęto również pozyskiwanie kryształu górskiego w okolicach Jegłowej i Krzywiny jako surowca do wyrobów artystycznych (od połowy XVII w. do roku 1794 prowadzono intensywną eksploatację tego minerału).
http://rtarka.ing.uni.wroc.pl/publikacj ... ody_rt.pdf

Na zdjęciach Krysztalowa Góra, widok z jej okolic na Gromnik, zalane wyrobiska i świeże ślady rozkopywania starych hałd.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Geopark Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie

Postautor: Mrozen » 15 kwie 2014, 23:03

Zapomniane kamieniołomy słynnego niegdyś marmuru w Przewornie.
http://www.skps.wroclaw.pl/index.php?fu ... ll&no=5176
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Geopark Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie

Postautor: ocean94 » 18 kwie 2014, 17:28

Panie Piotrze łatwo jest doradzać...
"Moim zdaniem, kluczem do sukcesu “Geoparku WNS” będzie wciągnięcie do działalności właścicieli czynnych kamieniołomów (które w soboty i niedziele mogłyby być atrakcjami turystycznymi) – szlaki, tablice informacyjne, konferencje i wydawnictwa nie wystarczą."
Jak może Pan wie od lat nawiązywaniem współpracy z właścicielami kopalń zajmują się samorządy (swojego czasu głośny był Strzeliński Szlak Kamieniołomów) i jak dotąd praktycznie nic z tego nie wyszło. Przyjęliśmy inną strategię i zaczynamy od rzeczy, które Pan dyskredytuje - ścieżki, park skalny, konferencja, portal o geoatrakcjach, rajd geoturystyczny. Jeżeli to mało to zapraszam do prac w naszym Stowarzyszeniu i zajęcia się sprawami, które Pan uważa za ważne i które przyniosą sukces, a nie wszystko wymagać od nas np. wpisami typu "A więcej szczegółów?". Chyba, że są to z Pana strony „słowa, słowa i tylko słowa...". My zamierzamy się z naszych zamierzeń wywiązać.
A swoją drogą współpraca z właścicielami kopalń jest ważna, ale według mnie nie najważniejsza. Jest wiele innych spraw istotniejszych - jednak nie wszystko na raz i nie od razu.
Robert Tarka
ocean94
 
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2014, 17:02

Re: Geopark Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie

Postautor: Mrozen » 18 kwie 2014, 18:57

Witam na Forum!

Mam wrażenie, że teksty, w których popieram utworzenie Geoparku (i tym bardziej niczego nie dyskredytuję) odczytał Pan niezgodnie z moimi intencjami - "słowa, słowa, słowa" to cytat, którym kto inny i na innej stronie internetowej komentował dotychczasowe działania (między innymi Szlak Kamieniołomów) a nie mój komentarz (jest podany link a cytat jest w cudzysłowie).

Ja napisałem : "Ale jednak coś się dzieje. Strona naszego kolegi …
„W czerwcu br. ukonstytuowało się w Strzelinie nowe stowarzyszenie - Lokalna Organizacja Turystyczna „Geopark Wzgórz Niemczańsko – Strzelińskich”.

"Dla sporej części polskich samorządowców i ich wyborców atrakcją turystyczną może być tylko wyciąg narciarski, zalew, pałac albo wieża widokowa … (...)
Oglądam „Przewodnik geologiczny po Sudetach” sprzed lat 45 i stwierdzam, że wtedy atrakcje przyrody nieożywionej Sudetów były nie gorzej znane turystom niż dzisiaj. I chyba łatwiejszy był do nich dostęp – zwłaszcza do kamieniołomów. Być może na Przedgórzu Sudeckim to się zmieni. Od kilku lat trwają starania."

Czy to jest dyskredytacja?

Wydaje mi się, że reklamuję Wasze Stowarzyszenie (i raczej nigdzie nie napisałem, że jak nie będzie można można wchodzić do kamieniołomów, to nie warto robić nic, by pokazać bogactwo WNS). Jak najwięcej szczegółów, które są mi znane staram się przekazać Czytelnikom - i nadal będę to robił. To chyba nic złego? Przewodnikom oprowadzającym po wrocławskich zabytkach przydać się może taka wiedza. Przecież ja niczego i od nikogo nie wymagam - no bo niby jakim prawem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia Waszej inicjatywie.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18


Wróć do Przyroda sudecka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron