Dla lubiących storczyki

jak sama nazwa wskazuje... roślinki, skałki i różne żyjątka

Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:06

Mrozen
Wysłany: Nie Maj 27, 2007 9:16 am
Temat postu: Dla lubiących storczyki


Poszukując ostatnio storczyków na Pogórzu Kaczawskim miałem przyjemność spotkać człowieka, który w tym temacie miał o wiele większe ode mnie doświadczenie. Nawiasem mówiąc był wyposażony w wiekową analogową lustrzankę Praktiki i plecak tak mniej więcej z mojego rocznika (1967). Przyjemnie takich turystów napotkać w górach. Wskazał mi on miejsce gdzie na niewielkim obszarze można napotkać przynajmniej sześć gatunków storczyków (m. in. listerę jajowatą, obuwika, buławnika wielkokwiatowego, gnieźnika - tyle widziałem i zapamiętałem). Miejsce jest tym bardziej ciekawe i cenne turystycznie bo leży ok. 200 - 300 m! od krajowej drogi łączącej Wrocław z Jelenią Górą.
Jest to skraj lasu na wzgórzu Wapnik (za Bolkowem po prawej stronie) obok dużego parkingu, na którym zatrzymują się między innymi autokary turystyczne. Zamiast zatrzymywać się na parkingu lepiej skręcić w lokalną drogę do Pogwizdowa i nią podjechać do najbliższego skrzyżowania dróg leśnych. Oprócz storczyków (w ciągu kwadransa znalazłem ich kilkadziesiąt) rośnie tam cała masa innego ciekawego zielska - konwalie, kokorycze, mnóstwo lilli złotogłów - i wszystko to kwitnie lub się do tego właśnie zabiera. Kto chce zobaczyć, musi się śpieszyć, bo w tym upale rośliny szybko przekwitają (ale lilie będą tam kwitły na pewno jeszcze ze dwa tygodnie).
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:07

Andrzej Kurpiewski
Wysłany: Pon Cze 04, 2007 1:26 pm
Temat postu: Storczyki na Pogórzu Kaczawskim


Byłem na Twojej łące na Wzgórzu Wapnik i podzielam Twoje zauroczenie tym miejscem. Mnie zainteresował zwłaszcza las, gdyż tam mogłem się spodziewać stanowisk obuwika, o których wspominasz. Niestety, nie odnalazłem tu tego rzadkiego storczyka. Mogę potwierdzić tylko pojedynczego buławnika wielkokwiatowego oraz dość liczne na łące stanowiska kukułki szerokolistnej. Prawda, że nie byłem zbyt pilny w poszukiwaniach. Trudno się bowiem skoncentrować, gdy spodnie są cięższe o kilka litrów, a z kaloszy przelewa się woda. Pomimo to, w leśnym runie (jaworzyna z niewielką domieszką brzozy, buka i świerka) udało mi się wyróżnić ponad 30 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele gatunków chronionych (lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, buławnik wielkokwiatowy, przylaszczka pospolita), częściowo chronionych (marzanka wonna, bluszcz pospolity, barwinek pospolity, kopytnik pospolity, pierwiosnka wyniosła i lekarska, konwalia majowa) oraz innych roślin charakterystycznych dla siedliska żyznego lasu (szczyr trwały, trędownik bulwiasty, czworolist pospolity, kokoryczka wielkokwiatowa, czerniec gronkowy, żankiel zwyczajny, przytulia Shultesa) i, jak to słusznie ująłeś - wiele innego ciekawego zielska. Prawdziwa lekcja przyrody, zwłaszcza że i fauna, a szczególnie ornitofauna jest tutaj dobrze reprezentowana. A żeby to wszystko podziwiać wystarczy przejść się cichutko i uważnie drogą prowadzącą do Pogwizdowa, drogą rowerową prowadzącą szlakiem zamków lub licznymi tu leśnymi duktami. W pobliżu jest także rezerwat przyrody "Buki Sudeckie" - prawdziwe cacko botaniczne.
Pozdrawiam pasjonatów przyrody: Andrzej Kurpiewski.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:07

Mrozen
Wysłany: Wto Cze 19, 2007 8:47 pm
Temat postu: Dla lubiących storczyki


Cieszę się, że wzgórze Wapniki wzbudziło zainteresowanie. Dwa tygodnie po pierwszej wizycie pojechałem tam ponownie. Tym razem zwiedziłem je dokładniej (zarówno od strony Pogwizdowskiego Lasu - wzdłuż drogi, przy której znajdują się ruiny wapiennika, szczyt i fragmenty lasu powyżej wsi Grudno - po stronie rezerwatu Buki Sudeckie).
Na całym obszarze znajdują się liczne stanowiska lilii złotogłów, pokrzyku wilcza jagoda, orlika pospolitego, konwalii, kokoryczy, buławnika wielkokwiatowego i gnieźnika leśnego (rósł np. bezpośrednio w ruinach wapiennika), a także na skraju lasu i łąk - listery jajowatej i storczyka plamistego. Obuwik, o którym wiem że tam też występuje, niestety chyba już wtedy przekwitł.
Wzgórze to jest w materiałach krajoznawczych potraktowane nieco po macoszemu (w Słowniku Geografii Turystycznej jest tylko króciutka wzmianka, że wypalano na nim wapno, bez osobnego hasła) a jest bardzo ciekawe. Na mapach zaznaczono jedynie, że znajdują się tam ruiny wapiennika - a tak na prawdę są tam pozostałości małej osady związanej z wypalaniem wapna i kamieniołomem. Istnieją wyraźne pozostałości kilku budynków, w tym okazałego budynku mieszkalnego, na którego ścianie szczytowej widać do tej pory fragmenty ozdobnych gzymsów. Obecnie w jego wnętrzu rosną dorodne drzewa.
Pozdrawiam wszystkich miłośników roślin (no i zwierząt oczywiście).
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:08

Mrozen
Wysłany: Sob Maj 17, 2008 10:35 pm

Po kilku miesiącach przerwy możemy wrócić do storczyków. Na Storczykowym Wzgórzu kwitnie teraz tyle tych kwiatów, że trzeba uważać, żeby ich nie podeptać. Na zdjęciach buławnik mieczolistny i storczyk bzowy - w rosnących obok siebie dwóch odmianach - różowej i żółtawej (taka jego trochę niezwykła cecha, podobna jak u kokoryczy).

Obrazek Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:08

wirek
Wysłany: Nie Maj 18, 2008 7:25 pm

A ja wczoraj, pomiędzy Ptasznikiem a Droszkowem znalazłem takiego oto storczyka:
Nie będę się wypowiadał na temat gatunku, chociaż mam swoje dwa typy. Wolę to zostawić znawcom. Najdziwniejsze było to, że na kilku hektarach łąki był to jedyny kwitnący osobnik
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:09

Mrozen
Wysłany: Nie Maj 18, 2008 8:35 pm

Ja oczywiście nie jestem znawcą i profesjonalistą (tylko co najwyżej zaawansowanym amatorem), więc moja opinia nie jest wiążąca. Wygląda mi on na dość rzadkiego storczyka męskiego. Z Wikipedii: "Nazwę swą storczyk męski zawdzięcza budowie bulwy korzeniowej, która przypomina jądra samcze. Na wschodzie (w krajach arabskich) panuje przeświadczenie, że ma ona właściwości wzmagające popęd płciowy. Zbierane są tam bulwy, z których wytwarzany jest tzw. salep (w języku perskim - lisie jądra)". Jako, że to nieczęsto spotykany kwiat - to lepiej go nie wykopujcie i zostawcie te jądra w spokoju. W zeszłym roku znalazłem takiego na Czartowskiej Skale:
http://skps.wroclaw.pl/galeria/201_na_c ... s/015.html
Też był to jedyny okaz w całej okolicy.
Na zakończenie Rajdu Sudeckiego znaleźliśmy (a dokładnie to Placki znalazły) obok Buków Sudeckich wychodzące spod ziemi dość liczne roślinki takie, jak na zdjęciu pierwszym. Gdy podrosły (a wraz z nimi okalający las z widnego zagajnika zamienił się w dżunglę - trudno fotografować) okazało się, że to też storczyki - mające dziwne zielone kwiaty i dziwną nazwę - listery jajowate.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:09

wirek
Wysłany: Pon Maj 19, 2008 6:09 am

Ja na podstawie zdjęć z książki myślałem o storczyku plamistym albo kukawce. Ale faktycznie, najbardziej prawdopodobne, że to storczyk męski, chociaż mu koło korzenia nie grzebałem i ani mi to w głowie
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:10

Mrozen
Wysłany: Pią Maj 23, 2008 6:52 pm

A to storczyki męskie, których zdjęcia wykonałem wczoraj niedaleko Czartowskiej Skały. Tym razem zdybałem trzy w mokrej trawie (po pas - brrr...). Ale warto było, bo jeden z nich był naprawdę piękny - ok. 50 cm wysokości.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:10

Mrozen
Wysłany: Nie Maj 25, 2008 10:16 am

A to wczorajszy storczyk szerokolistny - okolice Siedmicy - z pięknej łąki porośniętej między innymi pełnikami i firletką poszarpaną.

Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:11

znawca
Gość

Wysłany: Czw Maj 29, 2008 8:31 am

to nie są storczyki... storczyki nie rosnąna łące!!!
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Następna

Wróć do Przyroda sudecka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron