Naturalne wypływy wód (źródeł) mineralnych w Sudetach

jak sama nazwa wskazuje... roślinki, skałki i różne żyjątka

Postautor: Ivo » 27 gru 2013, 09:45

Krzynianek
Wysłany: Nie Lis 08, 2009 7:06 pm

Mrozen napisał:
Wydaje mi się, że Zdrojowisko obok Nowej Rudy ma dość dużą mineralizację.

- korzystałeś z "Surowców mineralnych Dolnego Śląska"? :) Z sentymentu do dawnych czasów, sięgnąłem po moją "magisterkę":
J.Fistek i inni: suma składników stałych w wodzie ze Zdrojowiska: 19163mg/l
Słupiec: 16317mg/l. Pić się tego zapewne nie da :lol:
Pozdrawiam -
Krzysiek

_________________
orchis/dactylorhiza
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Postautor: Ivo » 27 gru 2013, 09:46

Marcin
Wysłany: Pon Lis 16, 2009 8:12 pm

czy wiecie więcej coś na temat tego źródła w Jedlinie Zdroju na zboczach Leśniaka:

"Naturalne źródła wody mineralnej "Scharlotta" także to miejsce ma swój niepowtarzalny urok. Ze wzgórza - z ziemi, wypływa naturalne źródło wody bogate w sole wapnia i magnezu. (...) Wbrew niektórym poglądom, wypływające w tym miejscu źródło wody - nazywane potocznie "Scharlotta", nie jest tym sławnym źródłem, które dało początek uzdrowisku Jedlina-Zdrój. Źródło zdrojowe, które jako pierwszy zagospodarował Caspar Schäl i które nazywane było najpierw Sauerborn lub Tannhauser - Sauerbrunnen, następnie zaś - na cześć Charlotty hrabiny von Seher-Thoss, nazwane Charlottenbrunn, później zaś Charlottenquelle, tryskało na Placu Zdrojowym. Tam znajdowało się jego ujęcie, które po wojnie zanikło.(...)"
_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Naturalne wypływy wód (źródeł) mineralnych w Sudetach

Postautor: Sławekk » 05 sie 2021, 21:21

Trzeba jeszcze wspomnieć o Źródle Cyryla przy Ziębicach. Nie wiem czy to woda posiada wiele minerałów ale jest bardzo smaczna i ożywcza.

p.s
Również szukam źródełek w Kotlinie Kłodzkiej.
Sławekk
 
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2021, 21:18

Poprzednia

Wróć do Przyroda sudecka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron