Śluzowce i pochwała telewizji

jak sama nazwa wskazuje... roślinki, skałki i różne żyjątka

Śluzowce i pochwała telewizji

Postautor: Ivo » 27 gru 2013, 15:24

Mrozen
Wysłany: Pon Lip 30, 2007 10:34 am
Temat postu: Śluzowce i pochwała telewizji

Rzadko kiedy zachęcam do oglądania telewizji, ale tym razem to uczynię. Chodzi mi o cykl programów poświęconych polskim parkom narodowym, nadawany na TVP1, w wakacyjne soboty około południa. Oglądałem kilka odcinków i jestem mile zaskoczony (nawet zacząłem je sobie nagrywać). Nie tylko są tam ciekawe ujęcia z lotu ptaka (których przeciętny turysta nie ma szans zobaczyć), animacje komputerowe pokazujące w przystępny sposób powstawanie np. torfowisk, gołołoborzy, rzeźby skalnej itp. ale jest też sfilmowanych i opisanych wiele gatunków roślin i zwierząt występujących na danym obszarze. Są też rozsądnie komentowane różne tematy ekologiczne na styku turystyki i ochrony przyrody.
W odcinku poświęconym Parkowi Narodowemu Gór Stołowych był fragment mówiący o śluzowcach występujących w okolicach wodospadu Pośny. Na te tajemnicze stwory (specjalnie użyłem określenia stwory, bo do tej pory były zaliczane do grzybów - a tu odkryto, że posiadają cechy zwierzęce czyli zdolność do samodzielnego przemieszczania się, pełzania) do tej pory nie zwracałem uwagi w wędrówkach z aparatem (podobnie jak na grzyby - interesowały mnie raczej tylko te jadalne). Okazuje się jednak, że zarówno grzyby jak i śluzowce są znakomitym tematem dla makrofotografii i zainteresowania turysty - przyrodnika amatora. Niektóre z nich wyglądają jak fragmenty raf koralowych w środku lasu (lub jak obce formy życia - przybysze z kosmosu).
Podobnie jak z zarazą, proszę grzecznie - jeśli ktoś w Sudetach natknie się na dziwne stwory (jak wyglądają, łatwo znaleźć w internecie - jest wiele zdjęć na różnego rodzaju forach przyrodniczych) to niech podzieli się ze mną (i innymi czytelnikami tego forum) tą wiadomością. Zachęcam do wykonywania zdjęć - fotografia cyfrowa dała wielkie możliwości w dziedzinie makrofotografii.
Mrozen.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Postautor: Ivo » 27 gru 2013, 15:25

Mrozen
Wysłany: Sob Wrz 22, 2007 10:01 am

No i wczoraj natknąłem się na takiego urodziwego stwora w okolicach Męcinki na Pogórzu Kaczawskim. Jest to najprawdopodobniej rulik nadrzewny. Zachęcam - patrzcie pod nogi.

Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Postautor: Ivo » 27 gru 2013, 15:25

Mrozen
Wysłany: Pon Maj 05, 2008 12:00 pm

Śluzowce w twierdzy Stachelberg

Podczas zwiedzania podziemi Stachelbergu zobaczyliśmy niesamowite kilkumetrowe wytwory pnące się po betonowych ścianach chodników - przypominały pnącza naziemnych roślin obrastających budynki. Z rozmowy z czeskim przewodnikiem wywnioskowałem, że to śluzowce zjadające rozkładające się drewno dawnych szalunków. Żyją tam wiele miesięcy w całkowitej ciemności. Na razie nie wiem jaki to gatunek - jak coś wyszukam, to napiszę.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49


Wróć do Przyroda sudecka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości