Wycieczka autokarowa w Sudety Zachodnie.
Organizuje Ania Litwin - szczegóły niebawem...
Witam po długiej przerwie ponownie!
Tym razem wybierzemy się razem na wycieczkę autokarową w Sudety Zachodnie. Wycieczkę poprowadzi Artur Urban - przewodnik sudecki oraz miejski po Wrocławiu.
Wyjeżdżamy busem z ul. Dawida w sobotę 10 maja o godz. 8:00.
Nocleg: Schronisko Młodzieżowe "Wojtek" w Jeleniej Górze. Koszt noclegu to 35,00 PLN bez pościeli. Wykupienie pościeli kosztuje 10,00 PLN.
Do udziału w wycieczce zapraszamy również osoby spoza kursu. Odpłatność za udział wynosi wówczas poza ww. kosztami 50zł.
http://www.schronisko-wojtek.pl/jelenia/
Do dyspozycji mamy pokoje wieloosobowe (10,7,7,6), kuchnię oraz 2 łazienki w korytarzu, jedna na parterze, druga na piętrze.
Jest to dla Was pierwsza wycieczka w części specjalistycznej, dlatego też przeczytajcie jeszcze raz uważnie mail Tomka z dn. 24 kwietnia o warunkach zaliczania odcinków na wycieczkach kursowych. Bądźcie przygotowani merytorycznie, metodycznie, ale zadbajcie również o to, aby posiadać niezbędny w pracy przewodnika sprzęt. Niewykluczone, że na trasie zaistnieją sytuacje, gdy będziecie go potrzebować.
Pamiętajcie o tym, że zapisujecie się na cały dzień, czyli na sobotę, niedzielę lub na oba dni. W ciągu jednego dnia możecie zaliczyć tylko jeden odcinek.
Przykład:
a) rezerwuję sobotę
b) rezerwuję niedzielę
c) rezerwuję sobotę i niedzielę - tym wypadku jesteście przygotowani na całość trasy. Jeśli w sobotę przydzielimy Wam do poprowadzenia odcinek autokarowy, to w dniu kolejnym możecie się spodziewać opisu obiektu bądź odcinka pieszego.
Zdaję sobie sprawę, że konieczność przygotowania całej trasy to skok na głęboką wodę, ale bez stresów - to wycieczka szkoleniowa, a nie egzamin. W razie jakichkolwiek problemów, będziemy je wspólnie rozwiązywać Podczas odcinków autokarowych skupcie się przede wszystkim na poprawnym pilotowaniu autokaru po trasie i współpracy z kierowcą, a dopiero w drugiej kolejności na przekazywaniu informacji. Te ostatnie starajcie się urozmaicać. Oprócz komentowania mijanych zabytków, zwróćcie uwagę na przyrodę, (szczególnie obszary chronione), rzeki oraz linie kolejowe (również te nieczynne). Z kolei przygotowując się do omawiania obiektów, ograniczcie do rozsądnego minimum ich historię (zwłaszcza daty). Będziemy się, w miarę możliwości, skupiać na omawianiu architektury.
Legenda:
[A] - Odcinek autokarowy
[P] - Odcinek pieszy
[O] - Obiekt
Sobota:
1. Ul. Dawida - Węzeł Bielański [A]
2. Węzeł Bielański - Kostomłoty [A]
3. Kostomłoty - Strzegom [A]
4. Strzegom - Bolków [A]
5. Zwiedzanie zamku w Bolkowie (krótka historia, fazy rozbudowy, architektura) [O]
6. Bolków - Janowice Wielkie [A]
7. Janowice Wielkie - Karpniki - Bukowiec [A]
7a.Pałac w Karpnikach (Krótka historia, architektura, założenie parkowe) [O]
8. Bukowiec - Pałac, założenie parkowe (herbaciarnia, wieża widokowa, amfiteatr) [P]
9. Bukowiec - Wojanów - Łomnica [A]
9a. Pałac Wojanów (Krótka historia, architektura, założenie parkowe) [O]
10. Łomnica - Mysłakowice - Kowary [A]
10a. Mysłakowice: Pałac Królewski, piesze przejście pod Dom Tyrolski [P]
11. Kowary: Zwiedzanie miasta (Kościół p.w. Imienia NMP, starówka z Ratuszem, osiedle górnicze) [P]
12. Kowary - Miłków - Staniszów [A]
12a. Ruiny szubienicy na Straconce w Miłkowie [O]
13. Piesze wejście na Witoszę [P]
14. Staniszów - Jelenia Góra ul. Sudecka [A]
Zakwaterowanie
15. Zwiedzanie Jeleniej Góry (Kościoły, Plac Ratuszowy, starówka) [P]
Niedziela:
1. Jelenia Góra - Cieplice [A]
2. Zwiedzanie Cieplic: kościoły, centrum uzdrowiska, park zdrojowy [P]
3. Cieplice - Jelenia Góra [A]
4. Przejście przez Wzgórze Krzywoustego i Perłę Zachodu do Siedlęcina [P]
5. Siedlęcin: Wieża Książęca [O]
6. Siedlęcin - Wleń [A]
7. Wleń - Lubomierz [A] (przez Pławną)
8. Lubomierz: Zwiedzanie miasta (Rynek, Zaułek filmowy, Muzeum Kargula i Pawlaka, Kościół p.w. WNP i św. Maternusa) [P]
9. Lubomierz - Gryfów Śląski (przejazd przez centrum miejscowości) - Lwówek Śląski [A]
10. Lwówek Śląski: Zwiedzanie miasta (Rynek z ratuszem, kościoły, mury miejskie, browar) [P]
Przerwa obiadowa ok 14:00 - 14:45
11. Lwówek Śląski - Twardocice [A] (przez Sobotę i Dłużec)
12. Twardocice: ruiny kościoła ewangelickiego, przejście do pomnika Schwenckfeldystów [P]
13. Twardocice - Sędziszowa [A]
14. Piesze przejście pod Organy Wielisławskie [P]
15. Sędziszowa - Kaczorów [A]
16. Kaczorów - Bolków [A]
17. Bolków - Strzegom [A]
18. Strzegom - Kostomłoty [A]
19. Kostomłoty - Wrocław [A]
Owocnych przygotowań!
Pozdrawiam
Ania Litwin