Wycieczka 6-7 luty
Świdnica, Pogórze i Góry Wałbrzyskie
Prowadząca: Bogda Janus
Serdecznie zapraszam na pierwszą wycieczkę prowadzoną przez Kursantów. Mile widziane osoby towarzyszące i obserwatorzy (pierwszeństwo mają oczywiście Kursanci, na noclegu mamy 30 miejsc). Poniżej plan wycieczki i podział na odcinki. W nawiasach podaję tematy do omówienia (oczywiście można coś dodać). Podczas zapisów podajcie proszę informacje:
- na który odcinek się zapisujecie (póki co wybieramy jeden odcinek)
- jeśli nie jedziecie na oba dni – koniecznie napiszcie na który dzień się zapisujecie
- nocleg – z pościelą czy bez? Koniecznie napiszcie, jeśli nie zamierzacie nocować.
W razie pytań lub wątpliwości – proszę piszcie.
TRASA i podział na odcinki:
dzień 1:
1. Świdnica – spacer po mieście (historia miasta, browarnictwo, kolej, czasy współczesne, imprezy) - WOLNY
2. Świdnica – spacer po mieście (księstwo świdnicko-jaworskie, ważne postacie związane z miastem (np. Czerwony Baron, Maria Kunic)) - Justyna
3. Świdnica – spacer po mieście (ważne zabytki miasta, m.in. pałac opatów cysterskich - obecnie biblioteka, twierdza, jej pozostałości i ich zagospodarowanie) - Aga P.
4. Świdnica – spacer po rynku (kamienice i fontanny) - Gracja
5. Świdnica – spacer po rynku (ratusz, muzea (wymienić i krótko omówić)) - Patryk Hejna
6. Świdnica – Katedra św. Stanisława i Wacława (historia, architektura) - Tomek K.
7. Świdnica – Katedra św. Stanisława i Wacława – wchodzimy około 10.00 (wnętrze kościoła) - - WOLNY
8. Świdnica – Kościół Pokoju (historia Kościołów Pokoju, protestantyzm - różnice między kościołem katolickim i protestanckim) - Arleta Tokarska
9. Świdnica – Kościół Pokoju – wchodzimy ok. 11.00 (architektura, i wnętrze) - Iza
Przejazd ze Świdnicy do Burkatowa lub Bystrzycy Górnej (odjazd godz. 12.08).
10. Bystrzyca Górna – szlakiem żółtym w kierunku Lubachowa (zmiana prowadzącego na trasie) (pogórze wałbrzyskie – fizjografia, geologia, różnice między pogórzem, przedgórzem, górami) - Marcin
11. szlak żółty – Lubachów (rzeka Bystrzyca, informacje o zaporze i elektrowni, powodzie w Sudetach, jeziora zaporowe w Sudetach, elektrownie wodne w Sudetach). Wejście do elektrowni ok. godz. 15.00 - Magda Suska
12. Lubachów – zamek Grodno – przejście lewym brzegiem zbiornika (górnictwo w regionie, zagospodarowanie turystyczne zbiornika, rezerwat Góra Choina) - Weronika M.
13. Zamek Grodno (historia zamku, architektura, stan obecny, panorama z wieży). Wejście o 17.00, zwiedzamy sami - WOLNY
14. Zamek Grodno – Niedźwiedzica (Szlak Zamków Piastowskich, inne szlaki w Zagórzu Śląskim). Nocleg – Chata Misia. - Damian D.
dzień 2:
15. Niedźwiedzica – Podlesie, szlakiem żółtym, potem bez szlaku (informacje o miejscowości, kościół w Niedźwiedzicy, Żelazna Lipa i jej historia) - Ola Hochół
16. Podlesie – Jedlina-Zdrój, powrót bez szlaku do szlaku żółtego (Góry Czarne, ew. panorama) - Justyna
17. Jedlina-Zdrój – (historia miasta, kościoły, współczesne wydarzenia i atrakcje turystyczne – bez obiektów uzdrowiskowych, przeprowadzenie grupy przez miasto do Jedlinki) - Kasia Z.
18. Jedlina-Zdrój (historia uzdrowiska, obiekty uzdrowiskowe, wody lecznicze w Sudetach (odcinek w trakcie odcinka nr 15, w uzdrowisku) - Kasia Wo.
19. Pałac w Jedlince (historia, architektura, organizacja TODT). Zwiedzanie Pałacu z przewodnikiem, zapoznanie z browarem - Tomasz K.
20. Pałac w Jedlince – PKP Jedlina-Zdrój – najpierw bez szlaku, od PKP szlak niebieski do Glinicy, potem szlak żółty, zmiana prowadzącego na szlaku żółtym, powyżej zabudowań (kolej w Jedlinie-Zdroju, Główny Szlak Sudecki, szlaki turystyczne wokół Jedliny-Zdroju, zagospodarowanie turystyczne Gór Wałbrzyskich) - Tomek G.
21. szlakiem żółtym do Przełęczy pod Borową (fizjografia i geologia Gór Wałbrzyskich) - Marcin Mędak
22. Przełęcz pod Borową – Przełęcz Kozia (walory przyrodnicze i formy ochrony przyrody w Górach Wałbrzyskich, panorama z przełęczy Koziej) - Paulina K.
23. Przełęcz Kozia – Zamek Nowy Dwór (historia Zamku, inne zamki Gór Wałbrzyskich) - Gosia D.
24. Zamek Nowy Dwór – PKP Wałbrzych Główny (historia miasta, przemysł, krajobraz antropogeniczny, główne zabytki i atrakcje turystyczne – wymienić) - WOLNY
Proszę też o zgłoszenie się jednej osoby, która będzie pomagać w sprawach organizacyjnych (głównie finansowych, zbiórka pieniędzy za bilety, za nocleg itp.) - gracjab
Obiekty, do których będziemy wchodzić:
• Kościół Pokoju
• Katedra – możliwe (o ile czas pozwoli) wejście do krypty – 2 zł i/lub Chóru Mieszczan – 2 zł
• elektrownia w Lubachowie
• Zamek Grodno
• Pałac w Jedlince
Koszty:
• koszt dojazdu do Świdnicy i powrotu z Wałbrzycha
• przejazd komunikacją miejską ze Świdnicy do Bystrzycy Górnej
• nocleg: Chata Misia, Niedźwiedzica http://chatamisia.prv.pl/ 25 zł bez pościeli, 30 zł z pościelą
• Kościół Pokoju – dla naszej grupy wstęp 8 zł, dla studentów i uczniów wejście 5 zł
• Katedra w Świdnicy – wejście do krypty i Chóru każde po 2 zł (bilet-cegiełka)
• Zamek Grodno – 100 zł za grupę (po ok. 5 zł za osobę)
• Jedlina-Zdrój – pijalnia (opcja)
• Pałac Jedlinka – bilet grupowy 6 zł
• wyżywienie we własnym zakresie, w miejscu noclegu dostęp do kuchni, na trasie możliwy brak postojów gastronomicznych (zwłaszcza dnia pierwszego), ale może w razie czego znajdą się jakieś sklepy
Wyjazd z Wrocławia: pl. Dawida, godz. 7.05, zbiórka o 6.55
Powrót z PKP Wałbrzych Główny 18:53 (Koleje Dolnośląskie), przyjazd do Wrocławia 20:11
Zapisani:
KURSANCI
1. Marcin Mędak (pościel)
2. Arleta Tokarska (śpiwór)
3. Gracja Bober (śpiwór)
4. Izabela Barć (pościel)
5. Tomasz Kryszkiewicz (śpiwór)
6. Justyna Kryszkiewicz (śpiwór)
7. Patryk Hejna (śpiwór)
8. Magda Suska (pościel)
9. Katarzyna Zielińska (pościel)
10. Aleksandra Hochół (śpiwór)
11. Damian Dudek (śpiwór)
12. Katarzyna Wojtynek (pościel)
13. Paulina Karpowicz (śpiwór)
14. Tomasz Guzik (pościel)
15. Małgorzata Długosz (tylko niedziela)
16. Agnieszka Piechurska (pościel)
17. Piotr Piechurski (pościel)
18. Weronika Mikulska (pościel)
NIE KURSANCI
Łukasz Mucha (pościel)
Piotr Pawlonka (śpiwór)
osoba towarzysząca Patryka (śpiwór)
Andrzej H. (pościel)
Dulek może tak, a może nie, tak czy siak nie śpi
Bogda Janus
ja, Wilga (też nie śpię)
Bożena Fojcik (śpiwór)
Tadeusz Dudkowski