Góry Opawskie w weekend 21-22 kwietnia 2018
Prowadzący: Mariola Borecka (trasa Głuchołazy - nocleg - Głuchołazy) i Tomek Deroń (trasa Prudnik - nocleg - Prudnik).
Nocleg: Schronisko "Pod Biskupią Kopą", 35 zł z pościelą, 28 zł dla członków PTTK (proszę zabrać legitymację). http://www.biskupiakopa.pl/
UWAGA: W piątek wysyłam informację o liczbie rezerwowanych przez nas miejsc, po tym terminie może być z miejscami różnie (lub wcale - nie są chętni do udostępniania podłogi).
Zbiórka:
Nysa, 21.04.18, godzina 9:15, ul. Kolejowa (tam, gdzie stają busy)
Jak dotrzeć:
można busami - do rozpoznania we własnym zakresie. Jest też o 7:40 z Wrocławia autobus turliner (http://www.tl-bus.pl) - proszę rozpoznać i ewentualnie kupić bilet jak najwcześniej.
Tym razem jazda samochodem nie wydaje się być złą opcją - jeśli będziecie planowali wziąć swoje auto, napiszcie na forum ile macie miejsc (ile osób możecie zabrać).
Powrót do Wrocławia:
z Nysy, pociąg o 18, później jest też bus po 19.
Logistyka:
działamy w dwóch grupach, które startują z Głuchołaz i z Prudnika. W sobotę Nysie będzie podstawiony autobus (samochody zostawiamy w Nysie), który dostarczy grupy do Głuchołaz i Prudnika (nie ponosicie dodatkowych kosztów w związku z autobusem). Analogicznie w niedzielę z Prudnika i Głuchołaz obie grupy zgarnie autobus i zawiezie do Nysy (to będzie jeden kurs z przystankiem dla wysiadającej/wsiadającej podgrupy).
W sobotę wieczorem obie grupy docierają do miejsca noclegowego, a w niedzielę kontynuują swoją trasę. UWAGA: obie grupy pokonują tę sama trasę, ale w przeciwnych kierunkach. Na noclegu grupa zmienia sobie prowadzącego i drugiego dnia idzie z innym prowadzącym (obie grupy będą miały do czynienia z obojgiem prowadzących).
Zapisy:
od tej wycieczki zapisujecie się na "tercje" (czyli takie wydłużone odcinki). W ramach danej tercji wszystkie zapisane osoby będą prowadziły, ale kiedy, skąd i dokąd - o tym zadecyduje prowadzący.
Dodatkowo istnieje możliwość zaliczenia odcinka autokarowego na trasie Nysa - Prudnik - zgodnie z regułą, że jednego dnia zaliczacie tylko jeden odcinek (czyli jak się zapiszecie na odcinek pieszy na dzień, w którym jest przejazd, to już nie zaliczacie autokarowego (i błagam, jak ktoś wysiada w Głuchołazach, to niech się nie zapisuje na prowadzenie autobusu do Prudnika! Odcinków autokarowych jest mało - bo nie jest to wycieczka autokarowa, decyduje kolejność zgłoszeń).
Zapisy:
KROK 1:
na maila dostaliście link do tabeli z zapisami. Liczba miejsc do tercji jest ograniczona do 3 osób, jednak jeśli nastąpi "wysycenie" i zabraknie miejsc, to dodam miejsce dla kolejnych osób (nie martwcie się, nie braknie odcinków pieszych).
Wpisujecie się w tabeli w miejscu, w którym nikt nie jest wpisany. Proszę nie kasować wpisów innych kursantów!
KROK 2:
Po uzupełnieniu tabelki, na forum potwierdzacie grupę, dzień i tercję, na którą się zapisujecie do prowadzenia (ewentualnie odc. autokarowy).
Zapisujecie się do danej grupy na oba dni (nie ma możliwości zmiany grupy).
Opcja domyślna zapisów: oba dni z noclegiem, jeśli ktoś jedzie na jeden dzień lub bez noclegu - proszę to wyraźnie zaznaczyć.
Tym razem nie organizujemy zbiorowego posiłku - wyżywienie we własnym zakresie!
Osoby towarzyszące - o ile będą miejsca (zwłaszcza w busie między Nysą i Głuchołazami)
TRASA:
GRUPA 1:
Sobota, zbiórka w Nysie, przejazd do Prudnika, odcinki autokarowe:
1.Nysa (przejazd przez miasto) - Polski Świętów Michał - G1, Piotrek - G2
2. Polski Świętów - Głuchołazy (jedna podgrupa wysiada) Monika F. G1, Angelika G2
3. Głuchołazy - Jarnołtówek - Pokrzywna (schronisko młodzieżowe) Tomek B G1, Marta Ch G2
4. Pokrzywna (schronisko młodzieżowe) - Wiadukt Cesarzowej - Moszczanka - Prudnik Tomek G G1, Ania K G2
Trasa piesza:
5. Prudnik - spacer po mieście - Kapliczna Góra - wieża widokowa - Kozia Góra - dalej czerwonym szlakiem GSS - Dębowiec (tematy: historia miasta i regionu, internowanie prymasa Wyszyńskiego w Prudniku, ważniejsze budynki) G1: Dominika K, Agnieszka, Rafał; G2: Dominik, ..., ....
6. Dębowiec - pomnik Eichendorffa - kamień graniczny Prudnika - Wieszczyna - Pokrzywna (tematy:historia regionu, pomniki, geologia na przykładzie pobliskiego kamieniołomu, pogranicze polsko-czeskie dawniej i dziś, kolej) G1: Kacper, Tomek K, Stefan, G2: Radek K, ..., ...
7. Pokrzywna - niebieski szlak - Gwarkowa Perć - Płuczkowa Droga - rez.Cicha Dolina - Schronisko Pod Biskupią Kopą (tematy: historia regionu i miejscowości, ochrona przyrody, leśnictwo, historia turystyki i sportów zimowych w regionie, ścieżka przyrodnicza) G1: Jarek S, Paula G, Ala; G2: Monika C, ..., ...
NOCLEG
8. schronisko - Biskupia Kopa - kaplica św. Rocha - Zlate Hory - Sanatorium Edel
tematy: historia miasta, zamki w okolicy, kościół Wniebowzięcia NMP, miejscowe legendy G1: Tomek B., Bartek, Sławek; G2: Janek, Krzysiek ...
9. Sanatorium Edel - (szlak żółty) - Zlatorudne Mlyny - (szlak niebieski) - Ondrejovice - granica - (szlak czerwony) - Podlecie - Przednia Kopa
tematy: relacje polsko-czeskie, wydobycie złota i Zlatorudne Mlyny jako atrakcja turystyczna, sanatoria i uzdrowiska w okolicy, znakowanie szlaków w Polsce i w Czechach, zagospodarowanie turystyczne i zaplecze sportowe, geologia G1: Michał, Tomek G, Asia R; G2: Aneta, Lila, Piotrek
10. Przednia Kopa - (szlak czerwony) - Głuchołazy - spacer po mieście (i zbiera autobus wiozący podgrupę z Prudnika)
tematy: historia miasta, kościół św. Wawrzyńca, Rynek i lipa, Wieża Bramy Górnej, Order Uśmiechu, Głuchołazy jako uzdrowisko, historia schroniska na Przedniej Kopie, fizjografia Sudetów Wschodnich. G1: Monika F, ..., ..., G2: Marta Ch., Ania K., Angelika
GRUPA 2
powyższa trasa w odwrotnej kolejności, czyli 10 do 1.
Tematy ogólne - wspólne - do poruszenia podczas wycieczki: GSS, historia pogranicza, ochrona przyrody, rozwój turystyki, geologia, fizjografia Gór Opawskich i Sudetów Wschodnich, ciekawostki krajoznawcze.
Obowiązkowe wyposażenie: mapa Góry Opawskie (Zlatohorska Vrchovina), skala 1:40000 Wydawnictwo Plan (dodatkowo: mapa Sudetów Wschodnich i Środkowych), latarka !!, apteczka osobista, kompas, prowiant !!
Zapraszamy do zapisów. W przypadku rezygnacji z uczestnictwa proszę liczyć się z możliwością konieczności uiszczenia opłaty za nocleg.
Jadą: (sob/niedz = na tylko ten dzień, bn = bez noclegu)
Michał, Monika F., Alicja, Aneta, Liliana, Dominika K., Agnieszka, Rafał, Tomek K., Marta Ch., Tomek G., Bartek, Sławek, Asia R., Kacper, Stefan, Tomek B., Angelika, Piotrek, Monika C., Dominik, Paula G., Radek, Ania K., Janek, Jarek S., Krzysiek
Również jadą:
Tomek D., Mariola, Wilga, Grzesiek P., Asia C., Paweł K., Łukasz M.,
osoba od Michała, Emilia, osoba od Tomka B., Arleta, osoba od Sławka, Kasia Wo, osoba od Rafała, Kamila, Dulek