Strona 1 z 1

Polski asymetryczny kameleon - flądra

Post: 23 sty 2014, 11:59
autor: logis
http://www.skps.wroclaw.pl/index.php?fu ... ll&no=5062
Dzień dobry,
zastanowiłem się chwilę, poguglałem i myślę, że podczas wczorajszej (22.01.14) wieczorynki pomorskiej zapomnieliśmy wszyscy o pewnej popularnej gromadzie mięczaków - o... ślimakach (Gastropoda). Przecież one mają asymetryczną budkę i do tego spiralnie skręcony worek trzewiowy i zredukowane trochę skrzela i nerki z jednej strony ciała.
Tyle, że to jest może trochę mniej efektowne niż u flundera ;-)

Jacek Małańczuk

Re: Polski asymetryczny kameleon - flądra

Post: 24 sty 2014, 09:15
autor: Mrozen
Ślimaki oczywiście przegapiliśmy.
Dawno, dawno temu żyły też chyba na terenie "Polski" asymetryczne szkarłupnie.

"O wiele nowocześniejszy Dzik (2003) na str. 153-154 (Szkarłupnie łodygowe), 176-179 (Karpoidy) i 484, wyraża pogląd, że Ctenocystida należą do nienazwanej grupy pierwotnych Pelmatozoa, zaś Cornuta (=Mitrata, = Stylophora) to rząd w obrębie karpoidów (Carpoidea). Profesor Dzik pisze:
Cytat:
[...]Przynajmniej kilka niezależnych linii ewolucyjnych łodygowych cystoidów przeszło do leżenia bokiem na ilastym dnie. Pochodzenie tych z nich, które wyodrębniły się w ordowiku, jest oczywiste, kontrowersje wzbudza natomiast geneza, interpretacja anatomii i pokrewieństwa powstałych w kambrze Carpoidea (ryc. 7.15).
Ich zadziwiające asymetryczne ciała próbowano nawet objaśniać w kategoriach planu budowy strunowców. Szczątki młodocianych osobników najstarszych karpoidów dowodzą, że na początku rozwoju osobniczego przytwierdzały się one łodygą do twardego podłoża (ryc. 6.14). Dopiero kiedy osiągały większe rozmiary, rozpoczynały samodzielne życie. Nie ma więc powodów wątpić w ich powiązania z najstarszymi cystoidami (Eocrinoidea), tym bardziej, ze szkielet karpoidów ma typowo szkarłupniową budowę.[....]"

http://www.paleontologia.pl/forum/viewtopic.php?p=7809