PMR wspólny kanał?

PMR wspólny kanał?

Postautor: Sławek Nosal » 24 sty 2022, 20:37

Przy okazji egzaminu na prowadzenie wycieczek narciarskich używaliśmy radiotelefonów PMR i na początku chwilę czasu musieliśmy poświęcić na ustawienie sprzętu. Razem Z Marcinem S-czem doszliśmy do wniosku, że fajnie byłoby ustalić jakiś wspólny kanał, by na imprezach SKPS, czy podczas jakiś wspólnych działań między przewodnikami nie tracić już na to czasu.

Używamy różnego sprzętu, więc gdybyśmy ustalili sobie wspólny kanał/kanały, to w przyszłości byłoby sprawniej. Padła propozycja, by umówić się też od razu na wykorzystanie kanału + kodu (CTCSS), tak żeby w górach mieć spokój i nie słuchać traktorzystów, operatorów dźwigów itp. Krótko napiszę może o co chodzi.

Radiotelefony PMR mają często możliwość ustawienia na każdym kanale dodatkowego kodu, zwanego czasem kodem prywatności. Nie jest to w żadnym stopniu jakieś zabezpieczenie gwarantujące prywatność i nie sprawia, że ktoś nie może nas słuchać. Działa ono natomiast tak, że jeśli ktoś nie zna tego kodu, to albo nie będzie w stanie nam przeszkadzać (my nie będziemy go słyszeć), albo będzie kosztowało go to trochę zachodu, by nasze ustawienia znaleźć.

Z uwagi na to, że część radiotelefonów jest 8-kanałowa proponuję wybrać jeden/dwa kanały od 1 do 8 i jeden kanał od 9 do 16. W związku z tym, że niektóre kanały mają wśród użytkowników PMR umowne zastosowania (np. 3 z kodem 14 uznawany jest za kanał górski), szukałem kanału, który nie miałby takiego przypisania. Wśród 8 podstawowych kanałów jest to kanał 7. Dlatego proponuję, by „Kanał SKPS-1” znalazł się na częstotliwości tego kanału, oczywiście z kodem.

Można rzucać propozycjami i skojarzeniami. Ze swojej strony proponuję trzy kanały, bo być może ktoś będzie chciał ich używać nie tylko w czasie wspólnych SKPS-owych działań, ale i w pracy przewodnickiej.

Nie wiem, czy ten pomysł znajdzie Wasze zainteresowanie, ale sądzimy z Marcinem, że tak będzie łatwiej. Wiemy, że kilka osób takiego radia używa, a już 12.02 zaplanowaliśmy wycieczkę skiturową, gdzie możemy z tego skorzystać.

Dajcie znać, co o tym sądzicie.
Pozdrowienia!
przewodnikwsudety.pl
Sławek Nosal
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 paź 2017, 19:57

Re: PMR wspólny kanał?

Postautor: Marcin S. » 27 sty 2022, 21:38

Wykorzystanie PMRów - jeśli robi się to mądrze i z uwzględnieniem obowiązującego w tym temacie prawa(*) - poprawia bezpieczeństwo. Po prostu.

Korzystaliśmy z takich radiotelefonów na kursówkach, posiadanie takowych mieliśmy zasugerowane przed przewodnickim egzaminem państwowym.

Sławek zaproponował trzy KANAŁY + trzy TONY:
7.18
14.23
16.03
i wszystko jasne. Z mojej strony proponuję jeszcze dwa w 'dolnej' grupie kanałów:
3.14 - kanał ratunkowy w górach (choć w Sudetach słychać tam niewiele)
8.90

Wszelkie pomysły na kanał+ton są mile widziane, jak również pytania i spostrzeżenia.

Jedna prośba: NIE używamy kanału 4 z tonem 14 (korzystają z niego operatorzy dronów).

(*) Prawo w RP pozwala na stosowanie radiotelefonów PMR o mocy 0,5W ze zintegrowaną anteną - bez licencji / pozwolenia radiowego wydawanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Pozdrawiam
Marcin S.
 
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2022, 20:18

Re: PMR wspólny kanał?

Postautor: Sławek Nosal » 27 sty 2022, 22:23

Marcin, 7.18, 14.23, 16.03 to nie były moje propozycje, ale uważam, że są genialne! :) Ja proponowałem coś niemal na chybił/trafił. Koks wpadł na tę świetną koncepcję, a Krzysiek dodał Śnieżnik z wielkiego szlemu turystyki idiotycznej. :D
przewodnikwsudety.pl
Sławek Nosal
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 paź 2017, 19:57

Re: PMR wspólny kanał?

Postautor: Krzyś » 01 lut 2022, 23:47

Kanał Ślęża 7.18,
Kanał Śnieżnik 14.23
Kanał Śnieżka 16.03
Dodatkowo część sprzętu ma możliwość słyszenia jednocześnie dwóch kanałów. Przydatne przy prowadzeniu kilku grup przez kilku przewodników w ramach jednej imprezy (dodatkowy kontakt z "bazą").
:-)
Część prostych radiotelefonów ma tylko 8 kanałów, a w części (w Motorolach) te dodatkowe 8 (9-16) trzeba aktywować.
Ja używam PMRów do prowadzenia grup w górach, daje to natychmiastowy kontakt z zamykającym grupę (bez względu na zasieg telefoni komórkowej).
Awatar użytkownika
Krzyś
 
Posty: 78
Rejestracja: 22 gru 2013, 13:01

Re: PMR wspólny kanał?

Postautor: Sławek Nosal » 07 lut 2022, 21:14

To jak? Myślę, że Krzysiek spoko podsumował. Przy wspólnych akcjach możemy sobie zapamiętać takie ustawienia:
Kanał Ślęża 7.18
Kanał Śnieżnik 14.23
Kanał Śnieżka 16.03
Sądzę, że nie ma co na potęgę mnożyć, pewnie i tak na 99,9% przypadków korzystać będziemy z jednego i pewnie "Ślęża" z uwagi, że będzie dotyczyć największej ilości sprzętu (i oczywiście z uwagi bliskości Wrocławia :twisted: ) będzie tym podstawowym.
przewodnikwsudety.pl
Sławek Nosal
 
Posty: 57
Rejestracja: 23 paź 2017, 19:57


Wróć do GPS i inna technika na szlaku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron