Ewidencja zabytków trafi do geoportalu NID

Ewidencja zabytków trafi do geoportalu NID

Postautor: logis » 19 gru 2018, 14:30

Za geoforum.pl (dostęp dn. 19.12.2018 r.)

,,Dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych Narodowy Instytut Dziedzictwa udostępni w portalu https://Zabytek.pl oraz w swoim serwisie mapowym dane o obiektach objętych krajową ewidencją zabytków oraz o grobach i cmentarzach wojennych.

Działania będą realizowane w ramach projektu Digitalizacja i udostępnianie cyfrowych dóbr kultury – zabytków oraz grobów i cmentarzy wojennych. Wartość przedsięwzięcia to blisko 42 mln zł, przy czym 31,5 mln zł będzie pochodziło ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

NID jest dziś w posiadaniu niezdigitalizowanego zasobu składającego się z 698 tys. dokumentów dotyczących zabytków nieruchomych i stanowisk archeologicznych. Ponadto za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskał dostęp do zbioru 10,8 tys. kart ewidencji cmentarzy i grobów wojennych zgromadzonych w urzędach wojewódzkich. Celem projektu NID będzie kompleksowa digitalizacja tej dokumentacji oraz jej udostępnienie w internecie.

Produktem projektu będą nie tylko skany dokumentów (które zajmą około 70 terabajtów), lecz także powiązane z nimi metadane oraz cyfrowa reprezentacja obiektów na mapie uzyskana dzięki wektoryzacji obiektów wraz z nadawaniem atrybutów opisowych. Ponadto w ramach projektu NID chce zmodernizować swój system informatyczny, w tym geoportal, a także udostępnić API do pobierania metadanych.

Jak przekonuje Instytut, przedsięwzięcie stanowi szansę nie tylko na uzyskanie sprawnego, skutecznego i bezkosztowego dostępu do unikatowego zasobu, ale także zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych dokumentów, a pośrednio przyczynia się do zwiększenia ochrony obiektów zabytkowych oraz cmentarzy i grobów wojennych.

Zgodnie z harmonogramem realizacja projektu ma zająć 3 lata.''
Awatar użytkownika
logis
 
Posty: 51
Rejestracja: 23 gru 2013, 08:52

Wróć do GPS i inna technika na szlaku

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość