Epizod z historii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Epizod z historii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Postautor: Ivo » 15 sty 2014, 10:02

Dziamdziak
Wysłany: Wto Lis 10, 2009 8:57 pm
Temat postu: Epizod z historii Muzeum Papiernictwa w Dusznikach


Nabyłem drugi tom "Rocznika Muzeum Papiernictwa" (Duszniki Zdr. 2008). I wertując, go w artykule który - sądząc po tytule - nie zapowiadał się fascynująco, natrafiłem na taki fragment:

Jan Bałchan
Kalendarium Muzeum Papiernictwa 1968-1991. Okres bardecki

[Podtytuł "okres bardecki" wiąże się z tym, że Muzeum podlegało wówczas organizacyjnie papierni w Bardzie - Przyłęku, czyli Bardeckim Zakładom Papierniczym. I nie najlepiej na tym wychodziło...]

"1989
Zapoczątkowane w Polsce przemiany polityczne i gospodarcze przysporzyły Bardeckim Zakładom Papierniczym sporo kłopotów. Pojawiły się problemy ze zbytem papieru toaletowego - głównego produktu przedsiębiorstwa. Wówczas dyrekcja BZP nałożyła na muzeum obowiązek sprzedaży papieru toaletowego i muzealne pomieszczenia magazynowe zapewniły się tysiącami rolek, które pracownicy muzeum musieli rozwozić po okolicznych targowiskach." (s. 183)

Cudowna wizja... Przypomniała mi się "Mała Apokalipsa" Konwickiego, gdzie pojawiła się studentka odbywająca obowiązkową praktykę na stanowisku babci klozetowej. A odnośnie wspomnianych "przemian gospodarczych": kilka lat wcześniej ludzie spoglądali z zazdrością na osobnika, który szedł dumnie przez miasto ze swym trofeum: wianuszkiem rolek papieru, nanizanych na związany w pętlę sznurek.

_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl/
http://www.rebusy-sudety.cba.pl/
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Wróć do Humor

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron