Beskid Niski a Sudety - związki i analogie

Re: Beskid Niski a Sudety - związki i analogie

Postautor: adelajda80 » 15 paź 2014, 14:19

:) Witam. Dziękuję, ze mi ktoś dał rację. Będę nastę :?: pnym razem szła do innego działu......... :?:
adelajda80
 
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2014, 13:59
Lokalizacja: Andrychów

Re: Beskid Niski a Sudety - związki i analogie

Postautor: Mrozen » 12 kwie 2019, 08:04

„Schönberg (Piękna Góra), po polsku Szymbark” i typowy przykład architektury renesansowej"
https://kunstkamerasudecka.blogspot.com ... mbark.html
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1994
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Beskid Niski a Sudety - związki i analogie

Postautor: Wandervogel » 12 gru 2021, 06:54

Mrozen pisze:„Schönberg (Piękna Góra), po polsku Szymbark” i typowy przykład architektury renesansowej"
https://kunstkamerasudecka.blogspot.com ... mbark.html

Nazwa "Piękna Góra" po niemiecku brzmi prawie jak niemiecka nazwa Chełmska Śląskiego (Schömberg). Kolejna analogia Sudety-Beskid Niski ;)

Kasztel w Szymbarku oglądałem (z bliska i daleka) wielokrotnie, ostatnio latem tego roku. Pod koniec lipca rozpoczynałem wędrówkę po Beskidzie Niskim właśnie sprzed kościoła w Szymbarku (zielony szlak w stronę Magury Małastowskiej). Sam szymbarski kasztel jest bardzo ładny w środku (zwiedzałem i kupowałem pamiątki ;) ). Ma też w swej historii epizod wojenny z 1939 r. (potyczka pod Szymbarkiem - na narożniku kasztelu, jednej z czterech wież, ustawiono ckm, który ostrzeliwał Niemców podczas potyczki 7 IX 1939 r.). W starciu tym mogli uczestniczyć niegdysiejsi turyści sudeccy, ponieważ niemiecka 1 Dywizja Górska, której batalion brał udział w tym starciu, rekrutowała (jeszcze jako brygada z siedzibą w Garmisch-Partenkirchen u podnóża Alp) swych żołnierzy w całych ówczesnych Niemczech w gronie narciarzy, wspinaczy czy turystów wysokogórskich. Ogłoszenie o takim dobrowolnym naborze (zachęta do ochotniczego wstępowania w szeregi Gebirgsjaeger, tj. strzelców górskich) pojawiło się w połowie lat 30. XX w. we wrocławskiej prasie turystycznej, konkretnie w periodyku (dwutygodniku) sekcji Wrocław Niemiecko-Austriackiego Towarzystwa Alpejskiego. Co ciekawe, wiadomo o rannych niemieckich strzelcach górskich z kampanii wrześniowej 1939 r., którzy trafili do wrocławskich szpitali wojskowych - lazaretów (kilku z nich zmarło). Niektórzy członkowie i działacze ww. wrocławskiej sekcji DOeAV (skrót nazwy niemieckiej) rzeczywiście trafiali w szeregi tej elitarnej formacji - świadczy o tym choćby nekrolog jednego z nich z późniejszych lat wojny w tymże periodyku zamieszczony. Taka ciekawostka.
Awatar użytkownika
Wandervogel
 
Posty: 51
Rejestracja: 06 paź 2021, 20:32

Poprzednia

Wróć do Pozostałe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron