Kościelne rewolucje

Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 06 lip 2020, 13:28

Wczoraj, w ramach wakacyjnego zwiedzania zabytkowych kościołów na Dolnym Śląsku, trafiliśmy do Starego Zamku. Przy ołtarzu służyły cztery ministrantki i jeden ministrant. W krótkim czasie to, co było nie do pomyślenia przez pokolenia staje się rzeczywistością.

Już nawet katoliccy publicyści otwarcie mówią o kryzysie w Kościele.

"Bez wątpienia, na naszych oczach kończy się w Polsce pewna era w sposobie podejścia do Kościoła. (...) Pełzająca superhierarchiczność w Kościele, która – choć nie wypowiedziana, a nawet teoretycznie negowana, wciąż rządzi postawami wielu spośród nas. Nie chcę silić się w tym miejscu na jakieś upraszczające tezy, ale sądzę, że to właśnie jej ukryta, toksyczna obecność jest jednym z istotnych czynników składających się na obecny kryzys w Kościele. I chyba to nawet dobrze. Kryzys bowiem ma to do siebie, że gdy się ujawnia, obnaża również po części generujące go czynniki. Być może więc na naszych oczach kończy się era superhierarchicznej wizji Kościoła. Kończy się o ponad sto lat później, niż sądził ks. Roman Rogowski. Obyśmy potrafili pożegnać ją jak najszybciej, bo taki Kościół w Polsce nie ma przyszłości."
https://www.gosc.pl/doc/6383074.Pelzaja ... w-Kosciele

(Wspomniany ksiądz Rogowski, "górski mistyk" i członek Klubu Wysokogórskiego, gościł lata temu na Wieczorynce SKPS-u).

Sprawa ministrantek od lat dzieli hierarchię kościelną w Polsce.

"Ministranci kontra ministrantki"
https://szlakami.pl/ministranci-kontra-ministrantki-2/

"Dziewczyny przy ołtarzu"
https://www.tygodnikpowszechny.pl/dziew ... arzu-25686

"Ministrantki to nie śląska tradycja, Ale w Sosnowcu dziewczyny służą przy ołtarzu"
https://dziennikzachodni.pl/ministrantk ... /3547449/2

"W połowie polskich diecezji katolickich tytułowy problem nie istnieje. Dziewczyny służą przy ołtarzu razem z chłopakami. Tak zdecydowali miejscowi biskupi ordynariusze. Akurat w archidiecezji katowickiej zgody na posługę ministrantek nie ma. Jedno z uzasadnień tej decyzji, jakie można usłyszeć, mówi, że to „nie jest śląska tradycja”. Tymczasem w diecezji opolskiej ministrantki funkcjonują od kilku dziesięcioleci." https://pl.aleteia.org/2019/12/16/ona-b ... strantami/

W Starym Zamku wiekowy dość proboszcz wyświęcał akurat jedną z czterech dziewczynek przy ołtarzu (dostała "Legitymację ministranta"), a wiernym tłumaczył, że w niektórych wsiach parafii nie ma już nawet jednego chłopaka chcącego być ministrantem.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 27 lip 2020, 20:35

Rok 2019 ...

"Radni nie odebrali kard. Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela Wrocławia"
https://www.tvp.pl/regiony-tvp/regiony/ ... a/43345427

Rok 2020 ...

"Sprawa kard. Gulbinowicza początkiem serii pytań
Kilka lat temu Kościół w Polsce miał szansę rozliczyć się z mroczną przeszłością. Nie zrobił tego. Skrzętnie ukrywane fakty teraz wychodzą na jaw. I mogą okazać się lawiną."
https://www.rp.pl/Analizy/307279929-Spr ... pytan.html

I co mają przewodnicy opowiadać o kardynale? W końcu to wiadomości z IPN.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 27 sie 2020, 09:00

Tym razem problem będą mieli przewodnicy ze Śląska i Małopolski - z pomnika spada postać związana z tamtymi regionami, czyli arcybiskup metropolita katowicki.

"Abp Wiktor Skworc Małopolaninem 2012 roku"
https://dziennikzachodni.pl/abp-wiktor- ... /ar/872267
Tytuł otrzymało wielu znanych Polaków.

"Abp Wiktor Skworc wyraża ogromny żal i ubolewanie z powodu krzywdy wszystkich ofiar" - podkreśla w oświadczeniu ks. Tomasz Wojtal, rzecznik abp. Wiktora Skworca." https://katowice.gosc.pl/doc/6483351.Os ... anislawa-P

"Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski w DZ: Abp Skworc powinien zawiesić swoje czynności do czasu wyjaśnienia sprawy" https://dziennikzachodni.pl/ks-tadeusz- ... 5-15147056

Sprawa ma wymiar międzynarodowy.

Niektórzy pewnie myśleli, że niepowołanie księdza Isakowicza do komisji coś tam załatwi.
"Ks. Isakowicz-Zaleski: Sojusz ołtarza z tronem w pełnej krasie" https://www.rp.pl/Kosciol/200719550-Ks- ... rasie.html

Okazuje się, że to jednak do niego a nie do komisji zgłaszają się kolejne ofiary. Jak na razie straszenie go procesami niewiele daje (w wymienionej sprawie grożono procesem, a skończyło się na żalu i ubolewaniu), bo raczej nie rozgłasza niczego, na co nie ma dowodów.

Skandal wybuchł w czasie ...
"Katechizacja w szkole, nowe wyzwania duszpasterskie oraz ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym w Kościele, to trzy główne tematy 386. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w Częstochowie na Jasnej Górze w dniach 27 – 29 sierpnia br." https://ekai.pl/386-zebranie-plenarne-k ... hBeC9IJMMQ

Na liście niepokornego księdza jest kilkunastu biskupów o głośnych nazwiskach - myślę, że wybuchające co parę tygodni skandale są gorszym rozwiązaniem dla wszystkich, niż zrobienie porządku raz a dobrze. Nie służy to wizerunkowi instytucji, a przecież to na wizerunku podobno najbardziej zależy zainteresowanym.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 27 paź 2020, 10:28

"Rzecznik KEP o protestach: Nie powinno się stawiać ludzi w dramacie wyboru (...)
- Każde zbytnie zbliżenie się Kościoła do władzy zawsze skutkowało złymi efektami. Dlaczego któryś ksiądz popierał takiego czy innego kandydata czy partię? Trzeba pytać tych, którzy to robią – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, pytany w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o relacje Kościół-rządzący. - To, co powinno być częścią misji Kościoła to to, żeby dystansować się od wszelkich ruchów politycznych. Takiego Kościoła bym chciał, taki mi się marzy – dodaje ks. Leszek Gęsiak."

Niestety proszę księdza, trochę za późno na refleksję.

Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Gosc-Rad ... l-sytuacje
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 06 lis 2020, 19:46

Dla wielu wiernych, zwłaszcza starszego pokolenia, to informacje dramatyczne. Nastąpi zapewne lawina wniosków o odbieranie tytułów honorowych i orderów. I niestety jest to dopiero początek trzęsienia ziemi.

"Watykan podjął wobec kard. Gulbinowicza decyzje dyscyplinarne"
https://www.gosc.pl/doc/6603338.Watykan ... cyplinarne

"Archidiecezja Wrocławska przeprasza za kardynała Gulbinowicza"
https://gazetawroclawska.pl/archidiecez ... 1-15278516

"Kardynał był postacią centralną w Kościele, wielu jego bliskich współpracowników, uczniów, wychowanków pełniło istotne role w Kościele. O abp Józefie Kowalczyku już pisałem, ale teraz to on i jego działania powinny znaleźć się pod lupą watykańskich śledczych. Nominacje, powiązania, także informacje o tym, że nie wysyłał on wielu dokumentów (choćby listu wrocławskich kapłanów ws. Biskupa Janiaka do Rzymu). Jeśli rozpocznie się proces czy dochodzenie wobec niego (a sprawa powinna być przynajmniej zbadana) to będzie jeszcze większe trzęsienie ziemi, bo to jest nie tylko były nuncjusz, ale i były Prymas Polski, a także człowiek, przez którego ręce przechodziły wszystkie nominacje biskupie przez lata, i który odpowiada choćby za tuszowanie sprawy abp [Juliusza - przyp. red.] Paetza".

"Historie pewnej części biskupów - także tych, którzy umierali jako bohaterowie - będziemy pisać od nowa"

Jak wskazał dalej Terlikowski, "układ wrocławski nie był jedyny", a "swoje układy tworzył także abp Paetz, a także inni". "Historie pewnej części biskupów - także tych, którzy umierali jako bohaterowie - będziemy pisać od nowa. Nie sposób będzie też nie zadawać pytań o kard. Stanisława Dziwisza, o jego wiedzę, o niepamięć, o powiązania. To wszystko przed nami. Trudny, bardzo trudny czas. I to nie będzie trwało kilka miesięcy, ale wiele, wiele lat" - napisał." https://tvn24.pl/polska/arcybiskup-henr ... je-4743996

Sojusz tronu i ołtarza zacznie ciążyć obydwu stronom?
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 13 lis 2020, 20:16

Rządził diecezją świdnicką w latach 2004-2020.

"Bp Ignacy Dec z tytułem honorowego obywatela Dolnego Śląska"
https://swidnica.gosc.pl/doc/6539840.Bp ... ego-Slaska

"Takiej sytuacji w diecezji jeszcze nie było. W Wyższym Seminarium Duchowym w Świdnicy na pierwszym roku studiów nie ma ani jednego kleryka."
https://swidnica.naszemiasto.pl/nie-ma- ... c1-7933645

Świetny wybór ...
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 20 lis 2020, 15:44

"Kard. Henryk Gulbinowicz nie jest już honorowym obywatelem Wrocławia"
https://www.rp.pl/Kosciol/201129955-Kar ... lawia.html

Rzeczpospolita podchwyciła wątek z Forum ...
"Polski Kościół potrzebuje rewolucji (...) taktyka obrony św. Jana Pawła II w stylu „dobry papież, źli bojarzy” się najzwyczajniej nie sprawdzi (...)"
https://podcasty.rp.pl/audycje/poslucha ... r_redirect
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 24 lis 2020, 19:49

Historii ciąg dalszy ...

"Grupa działaczy opozycji demokratycznej z okresu PRL domaga się dowodów potwierdzających zarzuty, postawione kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi w ostatnich dniach życia. List otwarty do kościelnych hierarchów podpisali go m. in. Władysław Frasyniuk, senator Bogdan Zdrojewski, siostra premiera Anna Morawiecka czy były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. (...) Kwestionują też zarzuty „o charakterze obyczajowym” czyli molestowanie i homoseksualizm. Stwierdzając, że nie ma jakichkolwiek konkretów „poza jednostkowym świadectwem o wątpliwej wiarygodności”. https://gazetawroclawska.pl/list-w-obro ... 1-15309639

To prawda, że ukrywanie takich dowodów tylko powiększa zamęt, ale o niektórych wydarzeniach mówiło się od lat.

"W przypadku kardynała Gulbinowicza pierwsze informacje o jego niewłaściwych zachowaniach można znaleźć w papierach bezpieki. Ale wiele wskazuje na to, że wiedzieli o tym także niektórzy ludzie Kościoła, przynajmniej ci bliscy kardynałowi w czasach, gdy ten był wykładowcą i rektorem seminarium w Olsztynie. Z tego okresu wywodzi się jego przyjaźń z ówczesnym klerykiem, a późniejszym nuncjuszem apostolskim w Polsce i prymasem Józefem Kowalczykiem, który zasłynął jako człowiek strofujący ludzi chcących załatwić sprawę abp. Paetza, blokujący wysyłanie dokumentów do Watykanu w sprawie abp. Wielgusa, abp. Paetza czy bp. Janiaka.

Kilka lat później sekretarzem osobistym abp. Gulbinowicza w Białymstoku został młody i niewątpliwie zdolny ksiądz Sławoj Leszek Głódź. A już we Wrocławiu najbliższymi współpracownikami kardynała byli najpierw księża, a potem biskupi Jan Tyrawa (to ten, który przyjął księdza pedofila z Wrocławia do Bydgoszczy i tam skierował go do pracy w szkole) i wspomniany wcześniej Janiak. „Żeby pan wiedział, ilu wspaniałym klerykom i księżom oni złamali powołanie" – pisał do mnie ostatnio pewien ksiądz z tamtej diecezji. Oczywiście anonimowo, bo jak zapewniają mnie moi rozmówcy, nikt nie będzie – przynajmniej na razie – nic mówił otwarcie. Kardynał sprawował władzę w archidiecezji wrocławskiej przez kilkadziesiąt lat i wiele jest osób uwikłanych – także osobiście – w jego działania. Jeśli nie swoimi decyzjami, to brakiem spostrzegawczości, reakcji." https://www.rp.pl/Plus-Minus/311139997- ... ciola.html

To inny list z dzisiaj ...

"- Zgłosiłem dziś do Komisji ds. #pedofilia pierwszą sprawę. Chodzi o molestowanie przez ks. P. z Diecezji Tarnowskiej kilkunastu chłopców. Biskup, dziś abp Archidiecezji Katowickiej, Wiktor Skworc to zatuszował, a sprawcę wysłał na Ukrainę, gdzie skrzywdził kolejne dzieci." https://www.tysol.pl/a57068-Ks-Isakowic ... sza-sprawe
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 10 gru 2020, 08:48

"Czy prezydent Duda odbierze Order Orła Białego kard. Gulbinowiczowi (...) We wrześniu 2019 r. prezydent Duda odebrał ks. Walerianowi Słomce Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, za udowodnione (został skazany) czyny pedofilskie z lat 90."
https://www.rp.pl/Kosciol/312099894-Czy ... czowi.html

"Tajemnice kardynała Gulbinowicza – cz. 2"
https://wroclaw.tvp.pl/51249718/tajemni ... wicza-cz-2
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Kościelne rewolucje

Postautor: Mrozen » 31 gru 2020, 16:38

"(...) śmierć ojca Macieja Zięby to wielka strata dla polskiego Kościoła i dla polskiej inteligencji. I dla wszystkich, dla których był autorytetem i przewodnikiem. Przynajmniej tyle, że umarł w swoim Wrocławiu, który tak kochał." https://www.rp.pl/Wspomnienia/201239888 ... racil.html

Jedni powiedzieliby, że był prorokiem - inni, że trzeźwo spoglądał na rzeczywistość. W końcu był fizykiem - zakonnikiem.

"W polskim Kościele brakuje nie tylko przywództwa, lecz także wizji na dziś, na jutro i na pojutrze – mówił o. Maciej Zięba OP w rozmowie ze Zbigniewem Nosowskim w 2012 roku." https://wiez.pl/2017/09/06/maciej-zieba ... -kowadlem/

"– Zarówno „postęp”, jak i „tradycja” mają swoje zalety i wady. Problem w tym, że zostały one zideologizowane – przebudowane na całościowy obraz świata – który po obu stronach artykułują radykałowie. A podtrzymywanie takiego ostrego podziału oraz konfliktu leży w interesie ideologów obu obozów."
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1487
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Następna

Wróć do Pozostałe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron