Strona 1 z 1

Jaki kompas kupić?

Post: 30 lis 2017, 08:19
autor: Michakraw
W związku ze zbliżającym się szkoleniem terenowym rozglądam się za jakimś przyzwoitym kompasem. Ma ktoś jakieś rady co jest istotne przy kupnie / sprawdzone modele kompasów? @Tomek Deroń?

Re: Jaki kompas kupić?

Post: 30 lis 2017, 09:18
autor: Koks
Najczęściej używa się chyba takiej płytki, masz tam jednocześnie linijkę i inne udogodnienia.
Obrazek

Re: Jaki kompas kupić?

Post: 30 lis 2017, 21:01
autor: TomekDeron
Podpisuję się pod tym co pisze Koks.
Do pracy z mapą kompas na przezroczystej płytce, dobrze jakby miał naniesioną miarkę metryczną i przeliczniki skal.

Poleciłbym coś takiego: http://www.suunto.com/pl-PL/produkty/Kompasy/Suunto-A-30/Kompas-metryczny-Suunto-A-30-SH/

lub

http://corsa.iai-shop.com/product-pol-1745-Kompas-Ranger-36985-6001-SILVA.html - aktualnie widzę, że niedostępny na stronie ale sklep z Wrocławia więc można dopytać i może nawet odebrać osobiście jak się pojawi...

lub

http://www.wagabunda.eu/recta-kompas-dt200-p-2075.html - nieco tańszy i z własnego doświadczenia wiem, że mniej trwały (ale przy ostrożnym użytkowaniu spokojnie wystarczy).

Re: Jaki kompas kupić?

Post: 30 lis 2017, 22:59
autor: Artur
Ja używam, i bardzo sobie chwalę, kompasu rosyjskiego (!) - Moscompass. Mają konstrukcję modułową, więc można sobie dobrać oprawkę (do wyboru kciukowe i - sensowniej do Waszych potrzeb - zwykłą płytkową) i kapsułę, tu już wedle woli - szybką, stabilną, i wiele innych, np dedykowanych biegaczom. Ja mam zestaw płytkowej oprawki i stabilnej igły i jestem naprawdę zadowolony.

Przerabiałem już wiele kompasów. Od no-name'owych "harcerskich", po markowe Silvy i Suunto, i jakoś nie miałem szczęścia. Rozszczelniające się kapsuły, trące igły,etc. Moskwę mam od lat i jest nie do zajechania. Fakt, że tania nie jest - ale moim zdaniem warto, to jest inwestycja na lata (aczkolwiek warto mimo wszystko o kompas choć trochę dbać ;) )

http://napieraj.pl/kompasy-moscompass/

https://sklepnapieraj.pl/pol_m_Nawigacj ... y-211.html

<Post Niesponsorowany>

Re: Jaki kompas kupić?

Post: 30 lis 2017, 23:53
autor: gracjab
Ja używam tego. Pisał o nim już Tomek. Myślę, że dobra cena w stosunku do jakości. Sprawdza się w pracy z mapą jak i np. podczas biegów na orientację.
https://www.skalnik.pl/akcesoria-turystyczne-kompasy-busole,kompas-a-30-nh,158-k-1731-17300-p

Re: Jaki kompas kupić?

Post: 24 gru 2019, 10:26
autor: AnetQ
Polecałabym uzbrojenie się w busole zamiast kompasu. Kompas to zamknięte pudełko, zawierające igłę magnetyczną i podziałkę w stopniach. Busola to takie samo pudełko, ale dodatkowo posiadające urządzenie do celowania, a dodatkowa funkcja, zawsze możne się przydać ;)