Data: sobota 4.02.2023
Poprowadzi: Piotr Pawlonka
Zbiórka: 7:45 - Wzgórze Andersa od strony ul. Ślężnej
Długo oczekiwana wycieczka autokarowa. Pierwsza, na której sami prowadzicie wskazane odcinki trasy. Tym razem ruszamy, choć nie najkrótszą drogą, do Świdnicy. Jest to kierunek, który - ze względu na Kościół Pokoju - z pewnością będzie Waszym głównym nie-wrocławskim celem w przewodnickiej karierze. Oprócz Świdnicy, pokażemy (z autokaru lub wysiadając) kilka ciekawych obiektów leżących w szeroko rozumianych okolicach Wrocławia i Świdnicy.
Poniżej znajdziecie trasę podzieloną na odcinki. Dużo odcinków. Przejazd każdego z nich powinien zająć, w zależności od warunków ruchu, ok 10-15 minut. Przed zapisami kilka kwestii:
W każdym przypadku priorytetem jest nawigowanie kierowcy po wskazanej trasie. Przy okazji przekazujemy przez mikrofon informacje krajoznawcze, ale jeśli w danej chwili nie możemy robić obu rzeczy jednocześnie - skupiamy się na kierowcy i trasie
Duża część odcinków przebiega poza obszarem miejskim. W niektórych wypadkach za oknem będzie niewiele do pokazania (choć raczej zawsze "coś"), dlatego pomocne mogą być tematy ogólne
Jeśli ktoś z Was nie ma pomysłu, co opowiadać na swojej trasie, proszę o maila lub priv na Facebooku - postaram się podpowiedzieć jakieś pomysły
Odcinków jest 18, i na więcej (autokarowych) nie ma szans. Jeśli to okaże się za mało, to osobom, dla których braknie, przydzielimy obiekty do omówienia - żeby mogły zaliczyć odcinek prowadzony, choć nie autokarowy. Osoby te będą miały pierwszeństwo w zapisach na kolejną autokarówkę.
Może się okazać, że chętnych będzie mniej niż odcinków. W takiej sytuacji, zwłaszcza drogę powrotną da się zrealizować znacznie prościej, bez dodatkowego kluczenia. Aby jednak takie "skróty" były możliwe, po dżentelmeńsku proszę o zapisy raczej od początku, a nie od końca wycieczki. Jeśli mają zostać jakieś wolne odcinki, niech to będzie np. 16, 17 i 18, a nie trzeci, czwarty i dziewiąty
Trasa:
1. Ślężna - Petrusewicza - Borowska - Kamienna - pl. Powst. Śląskich - Karkonoska
2. Karkonoska - Węzeł Bielański - DK35 - Małuszów
3. Małuszów - Gniechowice - Mirosławice
4. Mirosławice - Rogów Sobócki - Sobótka + krótkie info o miejscowości (bez obiektów)
5. Sobótka - Będkowice - Sulistrowiczki - przeł. Tąpadła
6. Przeł. Tapadła - Wiry - Kiełczyn - Książnica
7. Książnica - Krzczonów - Boleścin - Krzyzowa (Pałac)
8. Krzyżowa - DW382 - Świdnica > ul. Westerplatte - Wrocławska - Saperów - Kościelna
Zwiedzanie Świdnicy - Kościół Pokoju, Rynek, Katedra, przerwa obiadowa.
9. ul. Kościelna - 1 maja - Łukasińskiego - Sulisławice - Wierzbna (ul. spokojna)
10. Wierzbna - Panków - Klecin - Krasków
11. Krasków - Domanice - Chwałów - Maniów - Mietków (zapora)
12. Mietków - Piława - Kilianów - Węzeł A4 Kąty Wrocławskie
13. Węzeł A4 Kąty Wrocławskie - Kąty Wrocławskie - DW 346 - Krobielowice - Gniechowice
14. Gniechowice - Wierzbice - DK8
15. DK8 - Kobierzyce - Magnice - S8 - Węzeł Wrocław-Południe
16. Węzeł Wrocław-Południe - Węzeł Wrocław-Zachód - Mokronoska - Wiejska - Solskiego - Most na Ślęzie
17. Most na Ślęzie - Grabiszyńska - pl. Legionów
18. Pl. Legionów - Piłsudskiego - Powstańców Śląskich - Kamienna - Ślężna