Kurs na II klasę

Kurs na II klasę

Postautor: Koks » 10 wrz 2020, 10:58

Kurs na II klasę przewodnicką

W ramach kursu będziemy się szkolić tak, aby spełnić wymagania stawiane przez rozporządzenie, a jednocześnie podnieść nasze kwalifikacje jako przewodników górskich. Na spotkaniach w zeszłym roku wspólnie ustaliliśmy pewien kanon umiejętności, które przewodnik powinien posiadać i to będzie dla nas główną wytyczną. Formalny nadzór nad szkoleniem będzie sprawował Tomek Dudziak, przewodnik sudecki I klasy.

Zajęcia obejmują teorię i praktykę.

Teoria to naturalnie wykłady. Będziemy starali się, aby ich większość była online, ale pewnie nie obędzie się też bez spotkań na sali. Część teorii będzie miała również miejsce w trakcie weekendów szkoleniowych. Będzie to przede wszystkim rozszerzenie już posiadanej przez nas wiedzy. Na pewno pojawią się zagadnienia takie jak fizjografia, geologia i geomorfologia, przyroda, meteorologia, zagospodarowanie turystyczne itp. Sudety będziemy traktować jako całość, łącznie z częścią niemiecką i czeską.

Praktyka w formie wyjazdowych weekendowych. Tutaj będzie część obowiązkowa obejmująca takie rzeczy jak:

nawigacja w terenie – przejścia poza szlakami; przejście nocne

techniki linowe – zjazdy, stanowiska, podchodzenie, przyrządy i węzły

wspinaczka – przejście drogi o trudnościach I-II w butach górskich

biwakowanie i przetrwanie w warunkach zimowych

przejście kondycyjne (40pkt GOT w ciągu jednego dnia)

szkolenie lawinowe

Pierwsza pomoc w warunkach górskich

Zaliczenie powyższych będzie warunkiem pozytywnego ukończenia kursu.

Pozostałe wycieczki będą miały charakter bardziej dydaktyczny (na pewno będą aspekty przyrodnicze, historyczne itp.) aby poszerzyć naszą wiedzę. Zgodnie z rozporządzeniem musi się odbyć przynajmniej 20 dni praktycznych. Oczywiście będziemy się starali, aby szkolenia z części obowiązkowej odbyły się przynajmniej w dwóch różnych terminach. Część kursu będzie można odbyć w ramach samokształcenia.

Spotkanie organizacyjne, gdzie postaramy się szerzej wyjaśnić co i jak, odbędzie się 23 września (środa) o godzinie 18 w auli Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Krzywy Komin (ul. Stanisława Dubois 33-35a)

Ustaliliśmy termin pierwszych zajęć praktycznych. Wspinaczka odbędzie się w trakcie weekendów 3-4.10 i 17-18.10 (trzeba będzie być na jednym), więc jeśli ktoś już na 100% wie, że chce wziąć udział to może już sobie ustalić grafik na październik.

Przewidywany termin zakończenia kursu to wczesna wiosna 2021 (przed sezonem przewodnickim). Odpłatność za kurs wyniesie 990 zł (dla członków SKPS).

Poniżej link do formularza zapisów. Ta forma jeszcze jest niezobowiązująca, da nam jednak ogląd jakie jest zainteresowanie. Właściwym zapisem będzie podpisanie umowy-zgłoszenia.

https://forms.gle/fpV7JHNwpatkkbjg7

Nie przewidujemy żadnych kryteriów wstępnych poza posiadaniem ważnych uprawnień. Do egzaminu państwowego konieczne jest jednak posiadanie co najmniej dwuletniego stażu przewodnika górskiego klasy III oraz prowadzenie na danym obszarze uprawnień w klasie III wycieczek co najmniej przez 30 dni. Trzeba będzie też złożyć „wykaz przejść” przez obszar uprawnień zawierający określone punkty (powiemy o tym na spotkaniu informacyjnym).

Grupę kursową planujemy na 30 osób, pierwszeństwo zapisów mają członkowie SKPS. Jeżeli limit nie zostanie wyczerpany do 23.09, to zapisy zostaną otwarte również dla osób spoza Koła. Dlatego też na razie prosimy o nie rozpowszechnianie tej wiadomości poza SKPSem.
Awatar użytkownika
Koks
Moderator
 
Posty: 438
Rejestracja: 22 gru 2013, 12:26
Lokalizacja: Srebrna Góra

Wróć do Kurs na przewodnika sudeckiego, II klasa

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość