Sudety w filmie

Sudety w filmie

Postautor: Waldek Brygier » 23 gru 2013, 18:35

Waldek Brygier
Wysłany: Sro Paź 01, 2008 8:14 am
Temat postu: Sudety w filmie

"Ulubiony pokój Pana Roberta Stando, reżysera filmów dokumentalnych, Honorowego Obywatela Kłodzka" - taka tabliczka widnieje w kłodzkim hotelu CASA D'ORO na drzwiach pokoju, z którego właśnie piszę.

Tak mnie to zainspirowało, by stworzyć listę filmów, w których występowały sudeckie miasta, wioski i widoki...

Na początek, by zainicjować, moja ulubiona pozycja:

- Chełmsko Śląskie i "Wizyta starszej pani"
Waldek Brygier
 
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2014, 22:07

Re: Sudety w filmie

Postautor: Dziamdziak » 23 gru 2013, 18:36

Dziamdziak
Post Wysłany: Sro Paź 01, 2008 9:04 am
Temat postu:

To bardzo fajny pomysł, zresztą też mi się taka lista marzy od dawna. Z tym że trzeba by to jakoś "usystematyzować", by można było w tym "banku danych" zamieszczać także jakieś podstawowe informacje (rok, reżyser, kto grał itp.), a także ewentualne ciekawostki - np. jaki obiekt grał w jakiej roli...
(np. okolice "Samotni" grały Alpy w "Rodzinie Połanieckich", a Andy chyba w "Pannie z mokrą głową"; innym razem w jakimś filmie o powojennych Bieszczadach Kwisa pod Rajskiem grała San...).

"Wizyta starszej pani" to rzeczywiście świetny spektakl (w zasadzie - teatr telewizji, a nie film), a Chełmsko było wymarzone do roli w nim. Bo i piękne, i podupadłe, i z jakimiś elementami nadziei, że coś się zmieni...
Jedna scena tego spektaklu była też kręcona na dworcu PKP w Kamiennej Górze.

Taki mój ulubiony spektakl związany z Sudetami to "Ballada o zabójcach" (scenariusz Adam Drabik, reż. Waldemar Krzystek, 2000, "Studio Teatralne Dwójki").
A przedstawienie było bardzo fajne, "klimatyczne". Treść jest taka, że trzech płatnych zabójców ma zabić chłopaka, w którym zakochała się panna "z dobrego domu" (a matka ma na oku innego i chce chłopaka "wyeliminować"). Zabójcy - świetni Marian Opania, Zbigniew Zamachowski i Rafał Mohr - są jednak partaczami, co chwila gubią jedyny pistolet, błądzą po okolicy psującym się samochodem, dwaj z nich mają skrupuły i wątpliwości... (a nad wszystkim góruje odległa Ślęża, która jest takim stałym motywem) "- Jeździmy rzęchem, komórka jak nie rozładowana, to wyłączona za niepłacenie rachunków, co z nas za mordercy - narzeka jeden z bohaterów." (to cytat z: http://serwisy.gazeta.pl/tv/1,47060,3115321.html).
Zatrzymałem się kiedyś z wycieczką przy barze "Jordan" (obok Jordanowa), właśnie gdy przygotowywano się do kręcenia jednej ze scen; teraz w tym barze wiszą zdjęcia aktorów z autografami.
Dziamdziak
Moderator
 
Posty: 225
Rejestracja: 17 mar 2012, 19:11

Re: Sudety w filmie

Postautor: Mrozen » 23 gru 2013, 18:36

Mrozen
Wysłany: Sro Paź 01, 2008 9:55 am
Temat postu:

Ten temat już od dawna jest na forum:
http://rubezahl.mojeforum.net/sudety-i- ... vt237.html
Po wpisaniu hasła "Sudety w filmie" - można go znaleźć nawet przez google.
Może nie trzeba go mnożyć.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Sudety w filmie

Postautor: Dziamdziak » 23 gru 2013, 18:37

Dziamdziak

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 10:11 am
Temat postu:

Słusznie - nie mnożyć! :)
Ale chodzi mi o to, by z takich luźnych, forumowych wpisów stworzyć coś w rodzaju usystematyzowanej bazy danych. To byłoby coś cennego...
Ostatnio zmieniony 23 gru 2013, 18:39 przez Artur, łącznie zmieniany 1 raz
Dziamdziak
Moderator
 
Posty: 225
Rejestracja: 17 mar 2012, 19:11

Re: Sudety w filmie

Postautor: Mrozen » 23 gru 2013, 18:37

Mrozen

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 10:17 am
Temat postu:

O tym też myślałem zakładając ten temat w lipcu, ale widać wtedy wszyscy myśleli o wakacjach, zamiast się wysilać intelektualnie ku chwale Sudetów (i okolic ich). Moim zdaniem niech Admin połączy te wątki. Będzie więcej wejść.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Sudety w filmie

Postautor: Artur » 23 gru 2013, 18:38

KOMAR

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 6:20 pm
Temat postu:

Krótki epizod Sudecki znalazł się w popularnym serialu pt "Jak rozpętałem druga wojnę światową" w części pierwszej pt Ucieczka, a dokładnie w tej scenie z bykiem :D gdzie w tle widać miedzy innymi Szrenicę.
Awatar użytkownika
Artur
 
Posty: 581
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:35

Re: Sudety w filmie

Postautor: Artur » 23 gru 2013, 18:40

Kamila

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 6:54 pm
Temat postu:

:arrow: "Czterej Pancerni" - Bystrzyca Kłodzka i Kłodzko nie pamiętam tylko w których odcinkach, ale są ujęcia z Rynku z Kłodzka i oczywiście z Twierdzy. Sceny z drogi nad Bystrzycą (koło basenu) i z okolic Baszty Wodnej, jak Gustlik z Gregorim rzucają czarnymi winylowymi płytami, pewnie jeszcze coś, ale nie pamiętam dokładnie :)
:arrow: "Sezon na Leszcza" - w filmie "udział wzięły" kamienice z Bystrzyckiego Placu Wolności i trawnik spod mojego bloku ;)
:arrow: "Boża podszewka" Kłodzko, Bystrzyca i o ile dobrze pamiętam Międzygórze..
Jeszcze pewnie coś, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć ;)
Awatar użytkownika
Artur
 
Posty: 581
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:35

Re: Sudety w filmie

Postautor: Marcin » 23 gru 2013, 18:41

Marcin

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 7:40 pm
Temat postu:

"Opowieści z Narni" - pamiętam jak w "Kamieńczyku" rosły palmy :P
Awatar użytkownika
Marcin
Administrator
 
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2011, 16:04
Lokalizacja: Piechowice... a tak naprawdę Wrocław

Re: Sudety w filmie

Postautor: Artur » 23 gru 2013, 18:42

Anna Sar

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 8:01 pm
Temat postu:

Taki serial dla młodzieży "Gazda z diabelnej", do którego to serialu w castingu brał udział mój mąż. Potrzebne były wtedy dzieci dobrze jeżdżące na nartach. Niestety, nie nadał się :)

Ostatnio zaś moje dziecko oglądało serial "Magiczne drzewo", którego jeden cały odcinek był w Jeleniej Górze.

No i kręcą teraz czeską "Operację Dunaj" w Karpnikach (to znaczy latem kręcili, teraz to nie wiem).

Ania
Awatar użytkownika
Artur
 
Posty: 581
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:35

Re: Sudety w filmie

Postautor: Waldek Brygier » 23 gru 2013, 18:42

Waldek Brygier

Wysłany: Sro Paź 01, 2008 8:07 pm

Też z dzisiaj: w bożkowskim pałacu kręcono sceny do filmu "Dreszcze"

A przy okazji: pałac po zakupie przez irlandzką niby spółkę, jak niszczał, tak niszczeje :(
Waldek Brygier
 
Posty: 8
Rejestracja: 25 paź 2014, 22:07

Następna

Wróć do Sudety ogólnie i przekrojowo

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości