Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:56

Marcin
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 7:43 pm
Temat postu: Sudeckie bunkry i instalacje militarne


temat nasunął mi się po odpowiedzi na jedną z zagadek na Naszym forum http://rubezahl.mojeforum.net/viewtopic.php?p=554#554 mianowicie:
Bunkier LO-37 A-140Z


podejrzewam że to coś więcej niż numer ewidencyjny :roll:

_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:57

Mrozen
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 8:49 pm

Cyferki i literki przy bunkrach zostawmy póki co Dziamdziakowi.
A może by tak jakiś drobny konkursik na "Miss sudeckiego bunkra" - powiedzmy w dwóch kategoriach - lekkie (LO) i ciężkie (TO) - niektóre są naprawdę malowniczo położone. Oczywiście trzeba załączyć zdjęcie.
P.S.
No i co dalej z zagadkami szefie?
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:58

Marcin
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 9:13 pm

Myślę, że jeżeli masz jakieś ciekawostki na tan temat czy ciekawe fotki bunkrów (obowiązkowo sudeckich :P ) to spokojnie możesz je wrzucać to tego tematu :D
_________________
SKPS - z nami w Sudety
http://www.skps.wroclaw.pl
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:58

Dziamdziak
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 10:15 pm

No to tak dla ścisłości, skoro już mnie do tablicy wywołujecie:

Co to znaczy LO-37 A-140Z ?

LO – to lekkie umocnienia (lehké opevnĕní) (bunkry ciężkie mają symbol TO – težké...)
-37 – określenie „serii” standardowych obiektów „wzór 37” (czyli z 1937 r.), przeznaczonych głównie do ognia bocznego, tworzących linię i broniących się nawzajem (LO-36 to były bardziej prymitywne, gorzej wyposażone obiekty, przeznaczone do ognia czołowego)
[w zasadzie powinno być: LO vz. 37 – vzor]

A – oznacza najbardziej typowy rodzaj obiektu: dwustronny, z dwoma strzelnicami karabinów maszynowych, osłoniętych od strony nieprzyjaciela charakterystycznymi betonowymi „uszami”; wśród wszystkich istniejących obiektów typ A jest najczęstszy
(przykładowo: obiekty typu B miały jedną strzelnicę do przodu i jedną w bok; C to proste gniazda jednego karabinu maszynowego, kryte tylko blachą falistą, D to jednostronne obiekty stanowiące jakby połówkę obiektu A itd.)

-140 oznacza kąt między osiami strzelnic 140o; A-180 o strzelnicach na jednej osi umieszczano, gdy linia obronna biegła prosto, inne typy (-120, -140 ... –220) – na załamaniach

Z oznacza obiekt zesilený czyli wzmocniony (takie stawiano w szczególnie zagrożonych, ważnych miejscach oraz w sąsiedztwie grup warownych – w tym przypadku mamy oba powody, bo obiekt strzeże ważnej drogi od granicy w głąb Czech, a jednocześnie współpracuje z grupą warowną Stachelberg. W typowych bunkrach grubość żelbetowej ściany czołowej wynosiła 80 cm, we wzmocnionych 100 cm.

A zatem wszystkie podane oznaczenia określają nie konkretny obiekt, ale jego typ. Każdy obiekt miał natomiast swój numer (ten na zdjęciu: 54).
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 10:59

Mrozen
Wysłany: Pon Gru 17, 2007 10:30 pm

A ja wniosę odrobinę romantyzmu do tej dyskusji. Oto przecudnej urody ciężki bunkier (TO o symbolu SM- coś tam, bo leży nad Starym Miastem pod Śnieżnikiem) - ze Śnieżnikiem (oczywiście) w tle.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 11:01

Tadek
Wysłany: Sob Gru 22, 2007 8:43 pm
Temat postu: Bunkier z niemieckiej strony


Niechcący wywołałem temat więc coś z dawnej niemieckiej strony Sudetów. Niedaleko od mojej chaty pomiędzy Starymi a Nowymi Jaroszewicami znajduje się w środku pola (bo drogi zaorano) kępa krzaków, a w niej mały bunkier. Sądząc po otoczeniu do bunkra dochodziły okopy. Bunkier został zbudowany z cegły, obustronnie dobrze otynkowany. Ma dwa otwory strzelnicze, po stronie północnej i wschodniej. Z tyłu są dwa otwory z rur ceramicznych, zapewne mające umożliwić ostrzał wroga, gdyby dostał się za linię obrony. Brak jakichkolwiek glifów, na ścianie są po trzy "oczka" z prętów zbrojeniowych do mocowania płyty stalowej, nad nimi w suficie jest kolejne zapewne do podwieszenia płyty. Pośrodku ściany północnej jest wnęka prawdopodobnie na oświetlenie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 11:02

Dziamdziak
Wysłany: Wto Gru 25, 2007 12:00 pm

Żadnych konkretnych informacji o tym obiekcie nie mam, ale na podstawie opisu myślę że było to albo coś budowanego pośpiesznie w ramach prac niemieckiej obrony cywilnej, prowadzonych w związku ze zbliżającym się od wschodu frontem, albo obiekt ćwiczebny, do ćwiczeń w zdobywaniu bunkrów (nie było tam przypadkiem poligonu wojskowego?); ewentualnie raczej jakaś wartownia niż bunkier bojowy. Takie wnioski nasuwają mi się ze względu na te ceglane ściany - w obiektach bojowych takiej konstrukcji nie stosowano, chyba że budowano to w sytuacji paniki przed Rosjanami, z tego co było pod ręką... Byłoby bardzo ciekawe, gdyby był to rzeczywiście obiekt ćwiczebny.

A tak na marginesie - oglądałem ostatnio w księgarni niedawno wydany album "Fortyfikacje" (wydawnictwa Carta Blanca) i znalazłem zupełnie nowe dla mnie informacje o istniejącej linii fortyfikacyjnej Nysy Kłodzkiej w okolicach Otmuchowa. Z opisu i zdjęć wynika, że nie jest to nic wielkiego, ale zachowało się tam kilka ciekawych obiektów z elementami pancernymi (!) - płytami stalowymi osłaniającymi strzelnice. Warto to obejrzeć, zanim tym tropem pójdą złomiarze...
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 11:08

Tadek
Wysłany: Sro Gru 26, 2007 1:23 pm

Bunkier położony jest w pobliżu byłych już terenów LWP. Bliskość ta oznacza około 1-1,5 km. Wojsko siedziało jednak w lesie, bunkier jest na polu. Znając życie to LWP nie oddałoby raczej poniemieckich terenów poligonowych pod uprawę. Znajduje się on też stosunkowo blisko drogi łączącej dwie wsie i zabudowań Nowych Jaroszewic.
Północny kierunek otworu strzelniczego jest trochę dziwny, bo łagodne wzniesienie na którym on się znajduje, jak i domniemany przebieg okopów, ma przebieg W-E.
Jak na orieintację na obronę przed krasnoarmiejcami to trochę dziwne. Postaram się w najbliższym czasie popytać, żeby mieć jakieś informacje od tubylców. Z tego co mówił autor przewodników po gminach powiatu Zdzisław Abramowicz, to bunkier ten jest pozostałością po Niemcach. Gdy uda mi się coś wyszperać dam znać.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 11:08

Mrozen
Wysłany: Sob Sty 05, 2008 7:49 pm

Jako przeciwieństwo takiej prowizorki na ornym polu zaprezentuję przepięknie położony lekki bunkier z Harrachovej louki.

Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Sudeckie bunkry i instalacje militarne

Postautor: Ivo » 10 sty 2014, 11:11

Mrozen
Wysłany: Pią Lut 08, 2008 10:31 pm

Słów kilka o ciekawym obiekcie - bo nie dość, że to obiekt poniemiecki w Czechach - to jeszcze mobilny ("jeżdżący" bunkier).
W drugiej połowie 1944 roku obszar Protektoratu Czech i Moraw znalazł się wreszcie w zasięgu alianckich samolotów szturmowych, wyspecjalizowanych w niszczeniu taboru kolejowego (a zwłaszcza lokomotyw). Do obrony węzłów kolejowych Niemcy opracowali specjalny typ mobilnego (umieszczonego na lawecie kolejowej) umocnionego stanowiska armat przeciwlotniczych (stosowano różne typy takich armat - najczęściej szybkostrzelne zestawy wielolufowe). Podstawą dla armat były cylindryczne elementy żelbetowe, chroniące nie tylko armatę ale i mały magazyn amunicji. Była także drewniana część mieszkalna dla załogi (z tym, że drewniane ściany były podwójne i przestrzeń między nimi wypełniano piaskiem).

Obrazek

W połowie lutego 1945 roku taki zestaw uzbrojony w cztery działka 20 mm przybył do Nymburka (zbieg okoliczności - "Pociągi pod specjalnym nadzorem" Hrabala).
A niedawno, niedaleko tej stacji (Babin), odnaleziono bardzo dobrze zachowane żelbetonowe elementy tego stanowiska. I - jak dobrze pójdzie - niedługo taki zrekonstruowany "flak" będzie można obejrzeć w, znanym miłośnikom sudeckich militariów, VM Kraliki.
Wiadomość i zdjęcie z:
http://www.zelpage.cz/clanky/nemecky-ze ... -kralikach

A to z :
http://serwisy.gazeta.pl/kolekcje/1,65370,2419035.html

"Wszystko zaczęło się wiosną 1945 roku, kiedy to Bohumil Hrabal, 31-letni surrealistyczny poeta i niedoszły samobójca, po ukończeniu kursu dla przyszłych dyżurnych ruchu zgłosił się do pracy na stacji Kostomłoty, niedaleko rodzinnego Nymburka, godzinę jazdy pociągiem na wschód od Pragi.

Przeżył tam chwilę grozy: kiedy na stację wjechał transport z wycofującymi się na zachód Niemcami, zamiast schować się gdziekolwiek, sterczał na peronie, z palcami przyłożonymi do daszka czapki, jak przystało na czeskiego służbistę. Esesmani wzięli go na lokomotywę jako zakładnika; czuł koniec lufy parabellum między łopatkami. Jakimś cudem przeżył - ale ta scena, te, jak mu się wtedy zdawało, ostatnie minuty życia, nie dawały mu spokoju przez następne 20 lat. Tak narodziła się legenda największego czeskiego pisarza i jego najsłynniejszej książki."
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Następna

Wróć do Sudety ogólnie i przekrojowo

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości