Zagadki i ciekawostki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: Mrozen » 09 kwie 2016, 07:33

Hasło (nadane z wrocławskiej radiostacji), które uruchomiło zamachowca z Tarnowa (czy tylko jego?) można znaleźć w artykułach o tym zamachu, funkcjonujących w sieci.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: KrzysiekJ » 09 kwie 2016, 08:29

Po tej podpowiedzi jest już zdecydowanie łatwiej:


Na stronie:

http://histmag.org/Przedwrzesniowy-atak ... .1939-7014

pojawiają się takie m.in. zdania:

Do dyspozycji siedmiosobowej grupy Hesslera miało być siedem pistoletów oraz 40 kg materiałów wybuchowych. Między 17 a 19 sierpnia Guza podróżował do Lwowa, gdzie miał wziąć udział w planowanym zamachu, jednak z powodu kłopotów organizacyjnych do realizacji planów nie doszło. 25 sierpnia Hessler został powołany do wojska, co sparaliżowało jego grupę. Guzego przekazano pod rozkazy Karla Neumanna ze Skoczowa, dowódcy innego oddziału dywersyjnego, mającego pierwotnie działać w rejonie Bochni. Tego samego dnia wieczorem wrocławska radiostacja nadała nadzwyczajną audycję z hasłem: Pan dr Funk powinien iść do pracy.
KrzysiekJ
 
Posty: 174
Rejestracja: 22 gru 2013, 01:43

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: Mrozen » 10 kwie 2016, 08:21

Na podstawie artykułów (np. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... lumna.read) i książki Franza Kurowskiego "Jednostka specjalna Brandenburg" można wysnuć wniosek, że Breslau / Wrocław stał się centrum wojny hybrydowej prowadzonej latem 1939 przez "brunatne ludziki".
Książka jest zresztą napisana trochę w stylu: "Hitler i koledzy jego byli zbrodniczymi szaleńcami, ale za to żołnierze byli zdolni, dzielni i pełni poświęcenia". Można to skwitować stwierdzeniem, że instytucja "pożytecznych idiotów" jest odwieczna, a dzielny "pożyteczny idiota" to nadal idiota.

Krzysiu zadajesz.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: KrzysiekJ » 10 kwie 2016, 11:29

W sierpniu 2008 r. trafiliśmy do jednego z domów we wsi Dzembronia w Czarnohorze (ukraińskie Karpaty). Wewnątrz urządzone było niewielkie mini-muzeum. Obrazy lwowskich i kijowskich artystów, którzy swoimi pracami płacili właścicielce domu za noclegi. Trochę secesyjnych dupereli i dość sporo huculskiej etnografii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeden z tych eksponatów zwrócił moją baczniejszą uwagę, jednocześnie moje myśli zawędrowały na jeden z sudeckich, dolnośląskich cmentarzy

Obrazek


Dlaczego?
KrzysiekJ
 
Posty: 174
Rejestracja: 22 gru 2013, 01:43

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: Mrozen » 10 kwie 2016, 11:38

Wątpię by chodziło o lustro, ale może kto inny spróbuje.
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1992
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: KrzysiekJ » 11 kwie 2016, 19:06

Mrozen pisze:Wątpię by chodziło o lustro, ale może kto inny spróbuje.



Rzeczywiście, nie o lustro tu chodzi :)

... ale o ten czasomierz obok (swoją drogą ma on ciekawą historię, i nie tylko o związki ze Śląskiem tu chodzi - ale o tym napiszę może później)

Obrazek


Podpowiem jeszcze, że podobne piknięcie w serducho miałem też w siedmiogrodzkiej Sighisoarze, gdy na wystawie zakładu zegarmistrzowskiego ujrzałem takie oto secesyjne cacko...

Obrazek

Chciałem kupić, zegarmistrz nie chciał sprzedać (wiedział szelma, ile to warte!!!), ale pozwolił zrobić kilka fotek:

Obrazek

Obrazek

Wtedy, w Sighisoarze, o cmentarzu w ........ nie myślałem, może bardziej o innym obiekcie z tej miejscowości :)

Obrazek

Chyba już wszystko jasne?
KrzysiekJ
 
Posty: 174
Rejestracja: 22 gru 2013, 01:43

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: Tadek » 13 kwie 2016, 08:23

Toż tu musi chodzić o Gustava Beckera - fabryka zegarów. Pamiętam z domu budzik zakładów Poltik w Świebodzicach.
Tadek
 
Posty: 42
Rejestracja: 22 gru 2013, 06:20

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: KrzysiekJ » 14 kwie 2016, 10:01

Tak, Tadku, spotykając w różnych częściach Europy zegary sygnowane logo Freiburger-Uhrenfabrik Gustava Beckera (charakterystyczny znak - litery GB i kotwica) nie mogłem nie pomyśleć o moim rodzinnym mieście i licznych pamiątkach po XIX-wiecznej przemysłowej świetności miasta. Po, w pewnym momencie największej pod względem skali produkcji, fabryce zegarów w Niemczech i jej właścicielach pozostało naprawdę sporo - budynki fabryk (w tym także obiekty do dzisiaj sygnowane - np. komin fabryczny przy dworcu kolejowym w Świebodzicach, jedna z fotografii z zagadki), obiekty socjalne - sam chodziłem do pobeckerowskiego przedszkola, dom rodziny Beckerów i wreszcie kwatera rodzinna Beckerów na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej.

O Beckerze i jego zegarach rozpoznawalnych w całym świecie (największym w świecie kolekcjonerem świebodzickich Beckerów jest jakiś milioner z Malezji) można byłoby pisać wiele. Zegary ze Świebodzic i z filii fabryki w pobliskim czeskim Broumovie można było kupić w salonach firmy m.in. w Nowym Jorku i Rio de Janeiro. "Obsadzenie" przez arystokratyczne niemieckie rodziny w 2 połowie XIX w. tronów kilku powstałych po wojnach z Turcją krajów - m.in. Rumunii i Bułgarii - spowodowało, że i w tej części Europy pojawiło się dużo zegarów Beckera. Sam zegarków nie zbieram, ale jedyny beckerowski budzik jaki mam, kupiłem w antykwariacie w bułgarskim Płowdiv.

A ten dość skromny Becker z Dzembroni w Czarnohorze stanowił pierwotnie wyposażenie obserwatorium astronomiczno-meteorologiczne na szczycie Pop-Iwana, otwarte w przeddzień II wojny światowej (w 1938 r.). Praktycznie całe wyposażenie obiektu praktyczni Huculi "znieśli" w dół tuż po opuszczeniu obiektu przez polski personel.

Z beckerowskich karpackich ciekawostek napiszę jeszcze, że zegar nakręcany przez księdza w filmie "Wino truskawkowe" to właśnie wyprodukowany w Świebodzicach Becker.

Tadku, zadajesz!
KrzysiekJ
 
Posty: 174
Rejestracja: 22 gru 2013, 01:43

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: Tadek » 14 kwie 2016, 19:42

Jestem zdziwiony, że pośród tylu wyg udało mi się rozwiązać jakąś zagadkę historyczną i to z terenu, który najbliższym mi nie jest. Może to zasługa brata, który kiedyś opowiadał o zegarze Beckera.

A więc teraz moja. Miałem niemały problem, ale jest coś ciekawego. W pobliżu ziem śląskich jest zacny park, który stworzony został przez bardzo barwną postać. Pozostało po tej postaci sporo anegdot i terenów do spacerowania.

Jednakże nie o niego chodzi w zagadce. Park ten ma bardzo mocne powiązania z miastem od najdłuższego wiaduktu na Dolnym Śląsku. Co łączy park w którym jest ten pomnik z tym miastem?

Obrazek
Tadek
 
Posty: 42
Rejestracja: 22 gru 2013, 06:20

Re: Zagadki historyczne z Czech, Niemiec i Polski

Postautor: Artur » 14 kwie 2016, 21:49

Na początek przyznam się, z pewnym zażenowaniem, że opisywane w zagadce tereny ciągle jeszcze stanowią dla mnie w dużym stopniu "ziemię nieznaną". Dlatego moja próba odpowiedzi to przede wszystkim rezultat internetowego śledztwa ;) Z góry zaznaczam, że nie jestem pewien, czy to właśnie to jest główne powiązanie, o które chodzi w zagadce, czy po prostu dodatkowy "smaczek" ;)

Zdjęcie przedstawia Pomnik Pucklera w Parku Mużakowskim.

Powiązania tego parku z Bolesławcem doszukiwałbym się w pierwszej kolejności w osobie Edwarda Petzolda (1815-1891), jednego z najwybitniejszych ogrodników i architektów krajobrazu z tamtego okresu. Zdobywający doświadczenia pod okiem właśnie Pucklera, kontynuator wielu jego prac. Petzold rozbudował Park Mużakowski, m.in. wraz z dendrologiem Georgiem Kirchnerem (1837-1885), założył we wschodniej części parku arboretum. Z kolei w Bolesławcu do jego realizacji zaliczyć można założenie parkowe przy dzisiejszej ulicy Piastów (z wieżą "Jenny"), Plac Dworcowy oraz park przy gimnazjum.
Awatar użytkownika
Artur
 
Posty: 581
Rejestracja: 22 gru 2013, 16:35

PoprzedniaNastępna

Wróć do zgadywanki :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron