Dla lubiących storczyki

jak sama nazwa wskazuje... roślinki, skałki i różne żyjątka

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:11

Krzynianek
Wysłany: Czw Maj 29, 2008 9:15 am

wirek napisał:
Ja na podstawie zdjęć z książki myślałem o storczyku plamistym albo kukawce. Ale faktycznie, najbardziej prawdopodobne, że to storczyk męski, chociaż mu koło korzenia nie grzebałem i ani mi to w głowie



Witam serdecznie - zarejestrowalem sie na forum wczoraj i zrobilem to dokladnie ze wzgledu na watek o storczykach. Zanim napisze cos dluzszego i dokladniej wyjasnie w czym rzecz, kilka slow odnosnie owej rosliny. Oczywiscie jest to storczyk meski, jednak ta roslina w Europie posiada dwa podgatunki. Jest to pewnego rodzaju uproszczenie, jako ze nie wiedziec czemu swiat nauki wydzielil dwa glowne podgatunki zamiast dwa rozne gatunki. Pierwszy z nich, nazwijmy go umownie storczykiem meskim "wlasciwym" - czyli Orchis mascula ssp.mascula, u nas podobno nie rosnie. Czy jest tak na pewno, przyznam ze nie jestem tego pewien. Wyglada bardzo podobnie jednak w najbardziej zachodniej czesci kontynentu ( Wielka Brytania, Francja ) wszystkie rosliny posiadaja plamy na lisciach, niekiedy wieksze niz te u naszych kukulek szerokolistnych. Nizej zdjecie z tego roku z poludniowego wybrzeza Anglii:

Z lewej strony fotki widac wystajacy z trawy lisc z plamami. W centrum kontynentu zaczyna sie cos zmieniac, stad pojawiaja sie rosliny identyczne, ale juz niekiedy calkowicie pozbawione owych plam. Im bardziej na wschod, tym proporcja roslin z plamami do tych bez plam zwieksza sie na korzysc tych drugich. Pojedyncze kwiaty zaczynaja wykazywac cechy poskrecania elementow skladowych, pojawia sie zabkowanie warzki a plamy zanikaja calkowicie - pojawia sie natomiast kreskowanie u podstawy pedu kwiatowego, przybierajace takze rozne formy pigmentacji. Takie rosliny uznano za podgatunek Orchis mascula ssp.signifera, u nas nazwane storczyk meski nakrapiany. Niemcy od jakiegos czasu staraja sie wykreslac granice zasiegu obydwu podgatunkow, do nas podobno nie dociera ten "wlasciwy" - stad w literaturze mozna napotkac informacje, ze mamy tylko podgatunek signifera. Sa pewne przypuszczenia, ze na terenie Pomorza Zachodniego czy tez Ziemi Lubuskiej istnieje prawdopodobienstwo napotkania roslin z plamami na lisciach, jednak do tej pory ponoc nikt takowych nie obserwowal. W przypadku zamieszczonych na forum zdjec nie ma dylematu - to na pewno storczyk meski nakrapiany Orchis mascula ssp.signifera. Pozdrawiam serdecznie -
Krzysiek

_________________
orchis/dactylorhiza
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:12

Mrozen
Wysłany: Czw Maj 29, 2008 11:04 am

Dziękujemy za wiadomości z Angli.
A co do uwagi "znawcy", że storczyki nie rosną na łące. Tak, tak masz rację - podobnie jak grzyby i paprocie nie rosną w lesie. Może jeszcze określisz co to jest - jeśli nie storczyk. Storczyki rosną na bardzo wielu siedliskach.
"Storczyk szerokolistny - rośnie na mokrych i bagnistych łąkach." z atlasu "Kwiaty Tatr". Prosiłbym o bardziej rzeczowe uwagi.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:12

Krzynianek
Wysłany: Czw Maj 29, 2008 1:29 pm

Mrozen napisał:
Dziękujemy za wiadomości z Angli.

W kwestii scislosci - jestem z urodzenia, serca i duszy Dolnoslazakiem, jedynie moja "rzeczywistosc" jest troche odlegla, choc w dzisiejszym swiecie to zaden problem. Jeszcze w poniedzialek bylem we Wroclawiu, po tegorocznych kartowaniach storczykow. Ale o tym juz niebawem napisze znacznie szerzej. Cytat:
A co do uwagi "znawcy", że storczyki nie rosną na łące...

- tu mysle szkoda marnowac czasu na jakiekolwiek odpowiedzi, zwlaszcza ze "znawca" nie wie o czym pisze. Pozdrawiam - Krzysiek
_________________
orchis/dactylorhiza
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:14

Krzynianek
Wysłany: Sob Maj 31, 2008 11:19 am
Temat postu: storczyki c.d.


Witam w sobotnie przedpoludnie, zdrowo sie zastanawialem jak zaczac - otoz moze na wstepie powiem, ze niezmiernie sie ciesze, ze pojawil sie taki temat. Nie wiem czy wiecie, ze prawie 2 lata temu powstalo Polskie Towarzystwo Storczykowe "Orchis" z siedziba we Wroclawiu ( www.pts-orchis.pl ). O ile istnieje dosc duza rozbieznosc w dzialaniu poszczegolnych jego czlonkow, tak istnieje pelna zgodnosc, ze podstawowa sprawa jest inwentaryzacja tego, co w naszym kraju jeszcze zyje. Tak naprawde nie wiadomo, jaki jest stan storczykowatych w Polsce, stad zainteresowanie tymi pieknymi i ciekawymi roslinami ze strony ludzi czynnie chodzacych po gorach uwazam osobiscie za fantastyczna sprawe! Co mnie natomiast niepokoi w Waszych postach to dokladne podawanie lokalizacji poszczegolnych roslin. Zdaje sobie sprawe ze intencje sa szczere, jednak internet jest ogolnie dostepnym medium - i tu moze byc roznie. Jesli kogos interesuja tegoroczne zdjecia dolkow po kepach obuwika, moge podeslac prywatnie. Stad wielka goraca prosba - milosnicy gor i tak dadza sobie rade majac ogolniejsze okreslenia typu "w rejonie Lipy", natomiast ci ktorych nie powinno byc wcale, nie otrzymaja wskazowek. Wierze, ze wybaczycie mi te slowa - ale tak niestety wygladaja polskie realia.
Teraz kilka slow o moim ulubionum gatunku, storczyku drobnokwiatowym. Podobnie jak w przypadku storczyka meskiego, wyroznia sie dwa podgatunki. Tym razem roznia sie przede wszystkim czasem kwitnienia, forma "wlasciwa" kwitnie od konca kwietnia do konca maja, poczatkow czerwca. Forma pozniejsza okolo poltora miesiaca pozniej, choc tu rozbieznosci sa dosc znaczne. "Czerwona ksiega" Dolnego Slaska uznaje forme wczesna za calkowicie wymarla, podgatunek pozny utrzymuje sie jedynie w G.Kaczawskich na N od Jeleniej Gory, bedac przedmiotem stalego monitoringu. Poniewaz trudno jest mi pogodzic sie z tymi faktami, postanowilem zajac sie reinwentaryzacja wszystkich historycznych stanowisk tego gatunku na calym Slasku. Zwracam sie w zwiazku z tym do wszystkich czynnie uprawiajacych szeroko pojeta turystyke o wszelkie informacje na temat takich roslin:

Obrazek

Zdjecie wykonane zostalo 22 V w G.Swietokrzyskich, jednak w obrebie Sudetow jak i nizu slaskiego znanych bylo ponad 30 stanowisk tego gatunku. Najwieksze zageszczenie populacji notowano w G.Kaczawskich oraz Pogorzu Bolkowskim. Moze ktos przypomina sobie tak wygladajace kwiaty, nawet jesli widzial je przed laty? Bede niezmiernie zobowiazany za wszelkie informacje, chetnie zrewanzuje sie wiedza o sudeckich skalach i mineralach, mam za soba ponad 25 lat doswiadczenia. Pozdrawiam sredecznie i nie ukrywam, ze licze na zrozumienie!
Krzysiek
P.S.Kazdego kto zeche uczestniczyc w programie kartowania sudeckich storczykow, prosze o kontakt prywatny - dostarcze wszelkie niezbedne wyjasnienia oraz kopie formularza. Dane trafiaja do ogolnokrajowej bazy danych storczykowatych na Uniwersytecie Slaskim.
_________________
orchis/dactylorhiza
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:15

Mrozen
Wysłany: Nie Cze 01, 2008 9:04 am

Dziękujemy za uwagi. Po tym jak napisałem newsa na naszej stronie głównej http://www.skps.wroclaw.pl/index_new.ph ... all&no=276
o masowym wykopywaniu storczyków w Górach Orlickich, sam stwierdziłem, że publiczne podawanie ich dokładnej lokalizacji jest nieuzasadnione (jak widać, nie tylko w naszym kraju roi się od palantów). Na pewno jesteś większym fachowcem, niż dotychczas obecni na naszym forum. Ja jestem amatorem - a moje zainteresowanie górskimi roślinami zaczęło się z przyczyn czysto estetycznych. Jeżdżąc w różne wysokie góry Europy, fotografowałem rośliny na tle górskiego krajobrazu, bo mi się po prostu podobały (teraz, w dobie fotografii cyfrowej możliwości w tej dziedzinie są nieograniczone - nie trzeba oszczędzać drogich błon). A jak się coś sfotografuje, to później chciałoby się o nich wiedzieć coś więcej itd.
Później stwierdziłem, że wiedza o przyrodzie Sudetów, zarówno wśród turystów i przewodników jest często dość sztampowa, archaiczna i budowana na podstawie przepisywanych z przewodnika do przewodnika wiadomości - często sprzed kilkudziesięciu lat. Utarło się takie przekonanie, że w Karpatach to jest jeszcze przyroda, a u nas to można mówić tylko o tym, kiedy wyginęły wilki, rysie i bobry no i o klęsce ekologicznej. Głównymi atrakcjami w Sudetach wydają się być zabytki architektury i budowa geologiczna. A nie jest to do końca prawda - chociażby przy sudeckich torfowiskach - karpackie się chowają. Wraz ze skomplikowaną budową geologiczną i różnorodnością krajobrazu idzie bogactwo flory i drobnej fauny (chociaż ta większa ostatnio też jakby lepiej się ma). Dlatego też próbuję poruszać te wszystkie tematy na forum, ale jestem tylko skromnym inżynierem ochrony środowiska (a to znaczy, że przede wszystkim inżynierem a nie ekologiem czy biologiem). Dlatego każdy fachowiec jest u nas bardzo mile widziany. Z drugiej strony kto, jak nie turyści i przewodnicy szwendający się po bezdrożach, ma największe możliwości dokonywania "odkryć" przyrodniczych - patrzcie pod nogi!
Załączam zdjęcie buławnika mieczolistnego z bardzo licznego stanowiska (setkami metrów ciągnący się las "konwaliowo - buławnikowy") przy bardzo uczęszczanym szlaku na Pogórzu Kaczawskim.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:16

Mrozen
Wysłany: Czw Lip 10, 2008 1:34 pm

Pięknie kwitnąca gółka długoostrogowa z Rychlebskich hor (druga połowa czerwca) - storczyk częściej występujący w górach niż na niżu. Obowiązkowa roślina sudecka.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:16

Krzynianek
Wysłany: Czw Lip 10, 2008 9:40 pm

Witam - dzieki za piekne zdjecia, jednak mala uwaga. Roslina na dole (a niekiedy jak przegladam forum, to nie wiedziec dlaczego ale ukazuje sie z prawej strony), o wybitnie szpiczastym zarysie kwiatostanu to juz inny gatunek - golka gestokwiatowa Gymnadenia densiflora. Kiedys traktowana byla jako podgatunek golki drobnokwiatowej Gymnadenia conopsea ssp. densiflora, a od jakiegos czasu traktowana jako calkiem osobny. Oczywiscie jeszcze nie u nas, bo nie chcemy jakos tego zakceptowac - ale "reszta swiata" juz to zrobila. Zreszta kapialne jest to zestawienie dwoch zdjec, gdzie wyraznie widac roznice w "upakowaniu kwiatow" jak i samym ksztalcie. Dzieki serdecznie za wiadomosci i pozdrawiam -
Krzysiek

_________________
orchis/dactylorhiza
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:17

Mrozen
Wysłany: Czw Lip 10, 2008 10:53 pm

Głos specjalisty jest nieoceniony - zwłaszcza jeśli chodzi o storczyki. Ich rozpoznawanie dla samouka - amatora jest naprawdę trudne. Te dwa okazy rosły w odległości kilku metrów od siebie. Zresztą storczyki na tej łące obserwuję już drugi rok (wygrzebię zdjęcia sprzed roku, okazy były jeszcze ładniejsze i też różniły się gęstością kwiatów). W niewielkiej odległości rósł też podkolan biały. Mam również inne zdjęcia storczyków z tego roku - rosnących w odległości kilkudziesięciu centymetrów obok siebie, a znacznie różniących się barwą (postaram się poszukać ich w weekend). Krzyżują się na wszystkie sposoby. Aż się boję je nazywać.
W najnowszym numerze miesięcznika wydawanego przez KRNAP jest spory artykuł o storczykach karkonoskich. Już okładka zapiera dech w piersiach i mrozi wodę w kolanie.

Obrazek
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:17

Mrozen
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 1:46 pm

Korzystając z tego, że na naszym forum po przerwie pojawił się Krzynianek zaprezentuję storczyki, o których nie mogę sobie odmówić podania miejsca ich lokalizacji. Zdjęcia zostały wykonane dość późno - bo 26 lipca, ale to nic dziwnego - bo dość wysoko. A dokładnie na skarpie drogi przed jesenickim schroniskiem Owczarnia - kilkanaście metrów od letniego ogródka i zapełniającego go piwoszy (tu taka ciekawostka dla zmotoryzowanych piwoszy - w Owczarni można było nabyć bezalkoholowe piwo z beczki, o ile pamiętam Staropramen, bardzo smaczne i nie "odstające" pod tym względem od piwa alkoholowego - pierwszy raz w życiu się z tym spotkałem). Ta skarpa drogi asfaltowej to prawdziwy ogródek botaniczny. Oprócz storczyków rosła tam cała masa roślin chronionych. Pierwszy ze storczyków, to jak myślę gółka gęstokwiatowa, a o drugim nie będę zgadywał, tylko poczekam na opinię eksperta.
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

Re: Dla lubiących storczyki

Postautor: Ivo » 26 gru 2013, 22:17

Krzynianek
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 11:02 am

Piotr, bez przesady prosze - nie jestem zadnym expertem, storczyki jakis czas temu staly sie moja pasja i cos tam do tej pory do glowy po prostu dotarlo, nic wiecej. Mam nadzieje, ze wiosna przyszlego roku pogadamy sobie obszernie co w trawie piszczy . Przepraszam, ze tak pozno odpisuje, ale wolny czas to dla mnie jednak towar deficytowy.
Druga fotka jak dla mnie przedstawia kukulke plamista Dactylorhiza maculata, choc z miejsca dodam, ze dotykamy mojego ulubionego tematu - mianowicie rozrozniania tego gatunku od kukulki Fuchsa Dactylorhiza fuchsii. Zeby bylo calkiem weselej, to z Sudetow opisano rosline, o ktorej tak naprawde niewiele sie mozna dowiedziec z ogolnie dostepnych zrodel - mianowicie kukulke sudecka Dactylorhiza sudetica w zapisie uproszczonym. Sek w tym, ze dla jednych jest to odmiana D.maculata a dla drugich D.fuchsii. Kilka miesiecy temu poprosilem polskiego naukowca, uwazanego za autorytet w temacie storczykow rodzimych, o splodzenie artykulu do biuletynu PTS "Orchis". Temat - oczywiscie kukulka sudecka, jako ze uwazam to za kolejna polska paranoje posiadac cos, co rosnie tylko w Sudetach i nigdzie indziej na swiecie - i nic o tym nie wiedziec. Uslyszalem w odpowiedzi "nie podejmuje sie"... Jest jednak pewien Holender oraz Niemiec, ktorzy byc moze kiedys zrobia cos w tym stylu dla nas i moze wreszcie sie dowiemy, o co tu chodzi...
Warto porownac zmiennosc ksztaltu kwiatow na tych zdjeciach:
http://botany.cz/en/dactylorhiza-fuchsii/
- ostatni rzad, pierwsze z lewej dla mnie to juz Dactylorhiza maculata bardzo zblizona do roslin z Owczarni
Przy okazji:
http://botany.cz/cs/dactylorhiza-sudetica/
Pozdrawiam serdecznie -
Krzysiek

_________________
orchis/dactylorhiza
Ivo
 
Posty: 1390
Rejestracja: 12 paź 2011, 19:49

PoprzedniaNastępna

Wróć do Przyroda sudecka

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości