Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Moderator: Stefan M

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Rowerzystka » 02 paź 2018, 20:50

Witajcie

zgłaszam swoją obecność jako słuchaczka na sobotę.
Serdeczności,
Basia
Rowerzystka
 
Posty: 38
Rejestracja: 15 lut 2016, 22:08

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: MonikaStronie » 04 paź 2018, 09:58

2 dni z noclegiem, ND 4
MonikaStronie
 
Posty: 29
Rejestracja: 30 paź 2017, 15:35

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Dominika Szlu » 04 paź 2018, 11:32

Dwa dni, z noclegiem. Cześć 2 w sobotę :)
Dominika Szlu
 
Posty: 18
Rejestracja: 11 mar 2018, 19:50

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Wojciech Leja » 04 paź 2018, 12:41

Hejo ! ;D Tu Jadzia ! Na razie zapisujemy się na część 3 na jeden dzień (musimy pogadać z dziadkami czy by sie zgodzili na dwa dni i czy nie mają w tym czasie jakis planów wiec do soboty 6 paź jesteśmy ruchomi!) Sprostowanie przedstawie jak już się dowiemy co i jak :)! :roll:
Wojciech Leja
 
Posty: 23
Rejestracja: 12 lis 2017, 22:17

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: haand » 04 paź 2018, 13:09

Witam,
Niżej szczegółowy program autokarówki geologicznej 13-14.10.2018, podział na odcinki, pozwalający na zorientowanie się w tematach jakie pojawią się w poszczególnych połówkach dnia. W nawiasach moja propozycja tematów – wątków do poruszenia na każdym odcinku, do wyboru, i w miarę wolnego czasu, pamiętając że priorytet ma to widać wokół lub za szybą autokaru. Mogą się tu oczywiście pojawić również tematy których nie przewidziałem, których poruszenie uznacie za uzasadnione. Niektóre z tematów mogą dotyczyć kilku sąsiadujących odcinków, wtedy należałoby się nimi podzielić. Podział na odcinki autokarowe może się zmienić w zależności od ilości osób w danej połówce dnia. W stanowiskach (odcinkach) stricte geologicznych występujemy w duecie, prowadzący – zakres podstawowy wg rozpiski (chyba że ktoś się czuje na siłach – nie ograniczam), i ja - uzupełnienia i różne „pikantne szczegóły”. Z jakich źródeł powinniście skorzystać w zakresie geologii? Wykłady, przewodniki geoturystyczne po Sudetach i wikipedia. Polecam b. treściwy portal poświęcony Geoparkowi Przedgórza Sudeckiego. Zawsze w konkretnych sprawach możecie skonsultować się ze mną mejlowo lub telefonicznie. Ponadto, chciałbym aby na wycieczce obowiązywała znajomość tabeli stratygraficznej Polski to znaczy główne jednostki podziału w zakresie: era-okres-epoka wraz z ramowym datowaniem (w mln lat). I na koniec, na wycieczkę zabieramy młotki (chociaż będą się nazywał geologiczne, dopuszczalne są różne modele (co tam znajdziecie)+ torebki, jakieś papiery na próby, szczególnie te brudzące – łupki węgliste z odciskami roślin karbońskich. Pozdrawiam i do zobaczenia na wycieczce. AH
Sobota, 13.10.18 - Wyjazd z Wrocławia godz. 7.00,
Część 1
1)Przejazd Wrocław - Strzelin – Gęsiniec (Wzgórza Strzelińskie),3 prowadzących, 1 godz
Odcinki: a) wyjazd z Wrocławia ul.Buforową, b) od granicy miasta do Borka Strzelińskiego (Żerniki, Turów, Monar, autostrada, Nizina Śląska, rolnictwo itp.), c) Borek Strzeliński Strzelin-Gęsiniec, parking koło kamieniołomów (Borek Strzeliński-zabytki, Strzelin- duży wybór tematów, Gęsiniec -czeska wieś),
2)Gęsiniec (kamieniołom sjenitów/diorytów), 1 prowadzący, 1 godz
Odcinki: a)parking-kamieniołomy-parking (fizjografia Wzg.Strzelińskich z wykorzystaniem tego co widać, o strzelińskim górnictwie skalnym, o skałach plutonicznych, granit i typowe minerały)
3)Przejazd Gęsiniec – Jegłowa, 1 prowadzący, 30 min
Odcinki: a) od parkingu do Jegłowej, Strzelin (różne tematy),panorama wzgórz, o Geoparku Przedgórza Sudeckiego, Jegłowa (kościół św. Antoniego, kamieniołomy łupków kwarcytowych)
4)Trasa piesza Jegłowa (kamieniołomy łupków kwarcytowych) – Skałki Goethego – Gromnik – Romanów – Dobroszów (szukamy kryształów górskich, odsłonięcia zlepieńców daktylowych, kwarcytów, granitów,wieża Na Gromniku, bazalty i brekcje piroklastyczne, kościół św.Jadwigi w Dobroszowie), 4 prowadzących, 3 godz
Odcinki: a) wzgórze Goethego (Goethe-geolog, jego wycieczka po Sudetach i Przedsudeciu, zlepieńce daktylowe), stanowisko występowania kryształów górskich przy S krawędzi kamieniołomów łupków ,o kamieniołomach, co to kryształ górski, o szlachetnych i półszlachetnych odmianach kwarcu), dalej szlakiem żółtym do miejsca „Las nad Krzywiną” (odejście na N szlaku niebieskiego), b) od w/w punktu żółtym na Gromnik, po drodze łom kwarcytów na Krowińcu (jak powstają kwarcyty, o metamorfizmie i skałach metamorficznych, główne rysy budowy geologicznej Wzg. Strzelińskich, Gromnik -przyroda i zagospodarowanie turystyczne, c) czerwonym szlakiem z Gromnika do Romanowa – krzyżówka z szosą (punkt widokowy), (w tym Gromnik -historia), skałki Romanowskie -łupki kwarcowe, geneza form skałkowych, kamień Bartlinga ) d) od w/w punktu (objaśnić panoramę) czerwonym szlakiem do Dobroszowa (kość. św.Jadwigi – z zewnątrz i w środku, ambona w kształcie paszczy wieloryba), po drodze Pogroda (kamieniołom bazaltów, wulkanizm trzeciorzędowy,co to są skały piroklastyczne)
Część 2
5)Przejazd Dobroszów – Przeworno – Ostrężna - Jasienica – Skalice - Henryków – Muszkowice –Piotrowice Polskie –Bobolice- Ząbkowice –Szklary, 4 prowadzących, 1 godz
Odcinki: a) Dobroszów – Skalice (włącznie) po drodze Przeworno (historia, dwór Czirnów, kamieniołomy marmurów, kras mioceński), b) Skalice Nowy Dwór– Henryków, włącznie, (opactwo, działalność cystersów itd.) c) Henryków – Muszkowice (rezerwat Muszkowicki Las Bukowy – duży temat) – Piotrowice Polskie, włącznie d) Piotrowice – Bobolice (kościół sanktuarium pw Matki Boskiej Bolesnej, dwór) – Szklary (wzdłuż trasy panoramy Sudetów Wsch)
6)Szklary – zwiedzanie podziemnej „Kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu” (wejście 14.15 – 10 zł od osoby),1 prowadzący , 1 godz
Odcinek a) od parkingu do wejścia do kopalni (położenie Szklar – topografia i geologia, historia Szklar i górnictwo rud niklu)
7) Przejazd Szklary – Kamieniec Ząbkowicki, 1 prowadzacy,20 min
Odcinek: a) parking w Szklarach – postój koło odsłonięć łupków na zboczu g. Zamkowej (panoramy i topografia Sudetów i Przedsudecia, klasztor cystersów, zespół pałacowy, Marianna Orańska)
8)Kamieniec Ząbk., g. Zamkowa (odsłonięcia łupków łyszczykowych z granatami),1 prowadzący, 1 godz
Odcinek: a) skarpa wzgórza z odsłonieciami łupków, (walory przyrodnicze g. Zamkowej, o łupkach łyszczykowych, granaty kamienie szlachetne czy półszlachetne, wczesnośredniowieczna eksploatacja łupków łyszczykowych na koła młyńskie – g. Krzyżowa)
9)Przejazd Kamieniec Ząbkowicki – Mąkolno, 1 prowadzący,20 min
Odcinki: a) parking koło łupków – Mąkolno koło pomnika 200-lecia fabryki prochu (tematyka jak 7a oraz Nysa, zbiorniki retencyjne na Nysie, powodzie)
10)Mąkolno (najstarsza na świecie ?? fabryka prochu czarnego), 1 prowadzący,20 min
Odcinek: a) postój koło pomnika 200-lecia fabryki prochu (historia fabryki, postać Hermanna Guttlera, katastrofy)
11)Przejazd Mąkolno – Kłodzko, 1 prowadzący,20 min
Odcinek: a) z postoju w Mąkolnie do Kłodzka, dworzec PKS ( przeł. Kłodzka – granica jednostek fizjograficznych i geologicznych, przeł. Kłodzka w czasie zlodowacenia Sudetów – osady glacjalne na przełęczy, Podzamek – pałac i inne zabytki)
12)Kłodzko ,ok. 18.00 (przerwa obiadowa)
13)Przejazd Kłodzko – Bardo, 1 prowadzący, 25 min
Odcinek: a) Kłodzko,dworzec PKS-Bardo (związki Ziemi Kłodzkiej z Czechami i główne momenty jej historii, Gdzie przebiegała granica między ziemiami korony czeskiej, a Dolnym Śląskiem, atrakcje turystyczne Barda)
Niedziela, 14.10.2018, wyjazd z Barda godz.8.00 lub wcześniej
Część 3
14)Przejazd Bardo – Kłodzko – Krosnowice,2 prowadzących, 30 min
Odcinki: a) Bardo –Kłodzko (przełom Bardzki, obryw, typy przełomów, przełom Nysy w Kłodzku-epigenetyczny), b) Kłodzko –Krosnowice (Kłodzko – różne tematy, Krosnowice- historia, zabytki, przemysł, Reimann)
15) Krosnowice, zbocza Czerwonej Góry (odsłonięcia brzegu Rowu Grn. Nysy – margle kredowe, piaskowce permskie, amfibolity), 1 prowadzący, 45 min
Odcinek: a)od postoju do odsłonięć przy szosie (Krosnowice cd, Czerwona Góra – topografia i geologia, o rowie tektonicznym Grn. Nysy i jego znaczeniu dla ukształtowania Kotliny Kłodzkiej, o Nysie)
16) podejście na Czerwoną Górę (grób Babette), 2 prowadzących,1 godz
Odcinki: a) od odsłonięć przy szosie do grobu (smutna historia Babette Sibylle Bousset ), b) od grobu do autokaru (o bitwie pod Czerwoną Górą-Wielisławiem,husyci, hrabstwo kłodzkie)
17)Przejazd Krosnowice – Kłodzko – Słupiec – Nowa Ruda, 3 prowadzących, 30 min
Odcinki : a) Krosnowice –Kłodzko –Gorzuchów (Kłodzko- różne tematy, fascynująca rzeka Ścinawa, zagłębie piaskowo-żwirowe, panoramy), b) Gorzuchów – Święcko – Słupiec włącznie (Wzgórza Włodzickie i inne- topografia i panoramy, Bożków - pałac von Magnisów, Słupiec –górnictwo i to co później, obiekty pokopalniane w Słupcu, c) Słupiec – Nowa Ruda, ul. Jasna, podnóże hałdy (budowa geologiczna wzdłuż trasy – dlaczego czerwono?, kamieniołomy gabra, o Nowej Rudzie, muzeum J.Wittiga, widoczki - g. Wszystkich Świętych, Św. Anny, wieże widokowe-odbudowa)
18) Nowa Ruda, hałdy d. kopalni „Nowa Ruda”(zbieramy skamieniałości flory karbońskiej), 1 prowadzący, 1 godz 30 min
Odcinek: a) z postoju pod hałdę i z powrotem (niecka noworudzka-jedna z 3-ech karbońskich niecek węglowych Sudetów, kop.”Nowa Ruda”- kiedyś i teraz, karbon-roslinność, powstawanie węgla)
19)Przejazd Nowa Ruda – Ludwikowice Kł – Głuszyca –Jedlinka,2 prowadzących, 30 min
Odcinki: a) Nowa Ruda –Głuszyca Dolna (Krajanów – Olga Tokarczuk, Ludwikowice - kopalnia Wacław katastrofa 1930, linia kolejowa Kłodzko-Wałbrzych, topografia i panoramy) b) Głuszyca, włącznie – Jedlina, ul. Kłodzka, początek (Głuszyca – historia i obiekty, kompleks Riese, Jedlina Zdr, Pałac Jedlinka, czerwony baron)
Część 4
20) Jedlina- przekop kolejki, (od zlepieńców karbońskich do gnejsów sowiogórskich - profil brzegu Synklinorium Śródsudeckiego (Niecki Wałbrzyskiej)) ,1 prowadzący, 45 min
Odcinek: a) od postoju do przekopu kolejowego i z powrotem (linia kolejowa Świdnica-Jedlina kiedyś i teraz, zlepieńce karbońskie, gnejsy sowiogórskie,o Niecce Wałbrzyskiej i jej granicach, co to jest subsydencja, czy wałbrzyskie złoża węglowe są limniczne (zapadliska śródgórskie) czy paraliczne („nadmorskie”)
21) Przejazd Jedlina –Wałbrzych, Podgórze (ul.Swidnicka), 1 prowadzący,15 min
Odcinek: a) Jedlina, ul.Kłodzka – Rusinowa - Wałbrzych, Podgórze, ul. Świdnicka (Rusinowa-pałac i park, historia górnictwa wałbrzyskiego – różne tematy, liczne obiekty pokopalniane po drodze)
22) Podejście pod Dłużynę (kamieniołomy porfiru, punkt widokowy), 2 prowadzących, 1,5 godz
Odcinki: a) z postoju przy ul. Świdnickiej na punkt widokowy pod Dłużyną (topografia G. Wałbrzyskich, panorama, różne tematy wałbrzyskie) , b) od stanowiska w kamieniołomach do autokaru (co to są skały wulkaniczne i jak je poznajemy, wulkanizm (subwulkanizm) Niecki Wałbrzyskiej – historia i formy występowania, związki budowy geologicznej i ukształtowania terenu)
23)Przejazd Wałbrzych Podgórze – Książ, parking, 2 prowadzących,0,5 godz
Odcinki: a) Wałbrzych, Podgórze – drogą 35 do dworca PKP Wałbrzych Miasto (mnóstwo obiektów po drodze np. Lisia sztolnia – historia górnictwa węglowego, pałac Tielscha – historia porcelany Wałbrzyskiej, Stara kopalnia, dworzec – rewitalizacja i wiele innych, b) dalej drogą 35 do zjazdu pod zamek Książ –parking (góry i wzgórza Wałbrzycha, Stary Zdrój, nowe dzielnice, Wałbrzych w literaturze, strefa ekonomiczna i wiele innych)
24) przejście fragmentu wąwozu Pełcznicy (przełom epigenetyczny,zlepieńce z Książa), 2 prowadzących,1 godz
Odcinki: a) parking – dojście do szlaku niebieskiego (Ułanów Legii Nadw) – niebieskim szlakiem do Al. Piastów Śl. – punkt widokowy w sąsiedztwie zamku (Książański Park Krajobrazowy – atrakcje i udostępnienie turystyczne, wąwóz Pełcznicy –przełom epigenetyczny, co to są zlepieńce, zlepieńce z Książa, skąd pochodzą i czego dowodzą) b) punkt widokowy + ewentualnie krótki spacer na dziedziniec – powrót na parking ( o zamku, Hochbergowie, księżna Daisy, złoty pociąg)
25) Przejazd Książ parking – Wrocław (planowana godzina powrotu 18-19)
haand
 
Posty: 23
Rejestracja: 09 gru 2014, 20:30

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Tomzu » 05 paź 2018, 17:46

Witam
Wiem, że jeszcze nie 9.10 ale zapisy jakby ustały. Tłoku wielkiego nie ma, tak więc przed terminem chciałbym zgłosić udział w wycieczce: siebie i Kube. Dwa dni oczywiście

Tomek Ż.
Tomzu
 
Posty: 22
Rejestracja: 22 gru 2013, 19:36

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Jarek Tom » 07 paź 2018, 00:00

Witam, jadę na 2 dni, z noclegiem.
Część 2.
Pozdrawiam
Jarek Tom
 
Posty: 30
Rejestracja: 23 paź 2017, 23:35

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: RadekDro » 07 paź 2018, 21:02

Siemka,

niestety nie jadę, życzę miłego wyjazdu ;)
RadekDro
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 gru 2017, 14:03

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Grzegorz Smoła » 08 paź 2018, 06:14

Dzień dobry,
proszę o dopisanie mnie do listy osób chętnych do wzięcia udziału w niniejszym wyjeździe. W kwestii tematyki, mój wybór padł na część 4.
Pozdrawiam i do zobaczenia.
Grzegorz Smoła.
Grzegorz Smoła
 
Posty: 48
Rejestracja: 23 paź 2017, 21:49

Re: Autokarówka geologiczna 13-14.10.2018

Postautor: Marek Nawara » 08 paź 2018, 16:33

Będę, będę również nocował, biorę część 4, natomiast nie potrafię się określić czy będę mógł wyjechać z wami z Wrocławia, czy dołączę w Bardzie, określę się asap w tej kwestii
Marek Nawara
 
Posty: 22
Rejestracja: 23 paź 2017, 14:09

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kurs na przewodnika sudeckiego

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości