Ciekawostki przyrodnicze

Ciekawostki przyrodnicze

Postautor: Mrozen » 20 lis 2018, 08:05

O tym, że nowy (prawacki - bynajmniej nie konserwatysta) prezydent Brazylii chce zaorać dżunglę amazońską u nas głośno.
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/201 ... y-w-szoku/

O tym, że "wolnorynkowi" chińscy komuniści robią to z rosyjską tajgą wie niewielu. W jednym i drugim przypadku protestują społeczności "prymitywne", dla których przyroda to świętość i nie chcą zamienić jej na pieniądze.

"Číňané potichu kácejí Sibiř. Z tajgy se stává pustina, hrozí katastrofa"
https://zpravy.idnes.cz/cina-rusko-kace ... nicni_baje

"Chińskie piły tną syberyjską tajgę
W dniach 11-14 maja 2018 r. w mieście Zakamieńsk, znajdującym się w autonomicznej Republice Buriacji we Wschodniej Syberii w Rosji, miały miejsce protesty miejscowej ludności, w przeważającej większości autochtonicznych Buriatów (lud należący do mongolskiej grupy językowej), którzy publicznie chcieli wyrazić sprzeciw wobec wycinki drzew przez chińskie przedsiębiorstwo MTK-DZHEN’KEY, OOO. Chińska firma chciała wydzierżawić ogromny obszar tajgi syberyjskiej w regionie zakamieńskim na 49 lat w celu wyrębu i przeróbki drewna sosnowego i modrzewiowego, oferując w zamian władzom lokalnym inwestycje o wartości 753 mln rubli oraz stworzenie nowych miejsc pracy dla miejscowej ludności. Pomimo faktu, iż dla władz lokalnych to lukratywna inwestycja, która może przynieść ogromne korzyści finansowe dla całego regionu Zakamieńska, miejscowa ludność buriacka, wiernie oddana duchowej szamańskiej i buddyjskiej tradycji, odebrała ją jako próbę naruszenia odwiecznych praw przyrody i dewastacji uświęconej syberyjskiej ziemi."
http://www.polska-azja.pl/j-wieczorek-c ... ska-tajge/
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1310
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Ciekawostki przyrodnicze

Postautor: Mrozen » 07 mar 2019, 10:07

"Himalaje: pierwsze psie wejście na 7000 m"
https://outdoormagazyn.pl/2019/03/himal ... na-7000-m/

Włochy muszą importować oliwę ...

"Zeszłoroczne zbiory oliwek we Włoszech były o 57 proc. mniejsze niż w zeszłym sezonie. To prawdziwa tragedia. Włochy już teraz muszą importować oliwę."
https://www.rp.pl/Rolnictwo/303069940-W ... liwek.html

"W Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu trwa wystawa, na której zaprezentowano najstarszą na świecie butelkę wypełnioną oliwą z oliwek. Zabytek odnaleziono w jednym z rzymskich miast (prawdopodobnie w Herkulanum), zniszczonych przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku n.e."
http://www.orygenes.pl/najstarsza-na-sw ... -z-oliwek/

"Więcej osób przejmie się tym, że giną nosorożce niż tym, że wymierają owady"
https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-po ... 5,1,0.html
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1310
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Ciekawostki przyrodnicze

Postautor: Mrozen » 19 lip 2019, 16:54

"Muchy mogą przenosić ASF"
https://www.rp.pl/Rolnictwo/307189869-M ... c-ASF.html

Nie jest to jakieś wielkie zaskoczenie.

No i teraz nasz błyskotliwy mister rolnictwa zwróci się do myśliwych, by wystrzelali muchy??? Zaraz po dzikach i bobrach?

"Pod koniec maja odbyła się w Sejmie konferencja "Rola izb rolniczych w kształtowaniu i realizacji polityki rolnej państwa". Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpi do policji o ochronę polowań. I zauważył, że płetwa bobra jest afrodyzjakiem, więc bóbr powinien zostać uznany za zwierzę jadalne."
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/190609653-Mi ... yzjak.html

Ministrowi polecam cebulę - mimo, że mocno podrożała i tak jest łatwiej dostępna.

"O cebuli Grecy mawiali, że "mgli oczy i wzbudza miłosne chęci". Od tamtych czasów cebula była uznawana za jeden z afrodyzjaków."
https://www.styl.pl/kuchnia/news-afrody ... gn=firefox
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1310
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Ciekawostki przyrodnicze

Postautor: Mrozen » 02 sie 2019, 09:23

Różne spojrzenia na gigantyczne pożary syberyjskich lasów:

"Na Syberii pali się las wielkości Belgii, a Rosjanie nie gaszą, bo im się nie opłaca"
https://businessinsider.com.pl/wiadomos ... ca/1tq7p1m

"Żaden kraj nie dysponuje możliwością ugaszenia ognia szalejącego na tak dużą skalę. Nie ma też potrzeby, aby walczyć ze zjawiskiem, które jest w tej części świata naturalnym."
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/20 ... -warszawy/

Czy to możliwe, aby w Europie był jeszcze nie odkryty nowy gatunek kota?

"Kotolis" to nowy gatunek? Fascynujące zwierzę odnalezione na Korsyce"
http://www.national-geographic.pl/przyr ... na-korsyce

"Uprawy mango, awokado i bananów we Włoszech. "To efekt zmian klimatycznych"

Nie ma nic za darmo ...
"Zmiany odnotowano także w uprawach winorośli, które przenosi się coraz bardziej na północ kraju, w poszukiwaniu nieco niższych temperatur. Winnice zakładane są obecnie nawet na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Pomidory, zazwyczaj kojarzone z gorącym południem, również rosną teraz na chłodniejszej dotąd Nizinie Padańskiej. W rejonie Sondrio w Lombardii, także na północy, znajdują się gaje oliwne."
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/201 ... atycznych/

"Meduza wielkości człowieka u wybrzeży Wielkiej Brytanii"
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/1907195 ... tanii.html
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1310
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18

Re: Ciekawostki przyrodnicze

Postautor: Mrozen » 31 mar 2021, 20:13

Starcie intelektualistów odpowiedzialnych za kolejne reformy edukacji - w temacie praw zwierząt.

"Wiceminister Tomasz Rzymkowski mówi o ideologii w podręczniku. Anna Zalewska reaguje (...) Wiceszef resortu nauki tłumaczy, że w naukach prawnych nie występuje pojęcie "prawa zwierząt". - Jest ono związane jedynie ze sferą wyobrażeń ideologicznych - uważa. - Według nauki, prawo jest przypisane Bogu i ludziom. Jest prawo Boskie, które nazywane jest także naturalnym, i to wynikające z systemów wartości, którymi żyje dane społeczeństwo." https://www.rp.pl/Rzad-PiS/210339822-Wi ... aguje.html

Ale o które nauki prawne i o którego Boga ministrowi chodzi? Bo gdyby minister polskiej oświaty trafił do Indii i na religijnej prowincji zjadł wołowinę, mogłoby się to dla niego skończyć niedobrze, a nazywanie hinduizmu ideologią mogłoby doprowadzić do poważnego konfliktu dyplomatycznego.

"Hinduistyczna doktryna „jedności życia” każe rozpoznać i uznać „braterstwo wszystkich istniejących stworzeń”. Ludzie nie są jakimiś wybranymi, uprzywilejowanymi przez Boga czy bogów stworzeniami. Bóg - Stwórca
wszystkich form życia, jak twierdzą hinduiści, nie mógł wyróżnić jakiejś jed­nej formy egzystencji. W gruncie rzeczy zwierzę jest bliźnim człowieka. Ma­hatma Gandhi miał kiedyś powiedzieć, że „wielkość narodu i jego moralny
postęp oceniony może być na podstawie tego, jak traktowane są (przez ten naród) zwierzęta”. (Eugeniusz Sakowicz "Znaczenie zwierząt w religiach świata" Forum Teologiczne 6)

Hinduizm wyznaje około miliard ludzi. Także całkiem oficjalnie w Polsce.

O istnieniu hinduizmu obywatele polscy wiedzieli już w średniowieczu.
"W Polsce pierwszy zainteresował się jego osobą niestrudzony odkrywca i badacz poloników Joachim Lelewel. W swej pracy Polska. Dzieje i rzeczy jej (Poznań 1858) napisał: Bez Żydka z Poznania po Indji krążącego, a chrztem Gaspard da Gama zwanego, Vasco da Gama 1498 i Kabral 1500 nie mieliby tego powodzenia w swych wyprawach, jakie on im zjednał." http://web.archive.org/web/202002180158 ... 061800.asp
Awatar użytkownika
Mrozen
Moderator
 
Posty: 1310
Rejestracja: 22 gru 2013, 10:18


Wróć do Pozostałe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron